باکتری ها کتیبه شاپور حاجی آباد فارس را می کُشند

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، در حالی که یک باستان شناس از تخریب رو به رشد کتیبه شاپور در حاجی آباد استان فارس می دهد، باز نبودن راه برای ورود گردشگران به این محوطه این شائبه را ایجاد می کند که این نقص خود عاملی برای بی توجهی به این اثر تاریخی است.

باکتری ها کتیبه شاپور حاجی آباد فارس را می کُشند

کامیار عبدی - باستان شناس - که در طول 20 سال گذشته بارها این کتیبه ساسانی را از نزدی دیده، هفته گذشته نیز به سراغ این کتیبه تاریخی رفته است، او اما شرایط این کتیبه را بسیار بد و ناهنجار توصیف می کند.

وی در گفت وگو با وبلاگ دبیر فیزیک با بیان این که کتیبه شاپور در اشکفت حاجی آباد در استان فارس را کمتر کسی می شناسد، کتیبه ای تاریخی در فرورفتگی در دل صخره کوه که شاهِ ساسانی این کتیبه را در آن نقطه ایجاد کرده است، می گوید: از 20 سال قبل تا امروز که به این کتیبه سرکشی کرده ام شرایط آن هر روز بدتر از بازدیدهای قبلی است. سیاهی های شبیه به روغن سوخته روی کتیبه شاپور، از باکتری هایی است که در سنگ آهک رشد می کنند.این سنگ پر از کلسیم است، به همین دلیل محل رشد باکتری هاست، که با مُردن آن ها در هر سال، سنگ به مرور سیاه می شود و همین اتفاق علاوه بر زشتی ظاهری باعث خوردگی سنگ می شود.

او با بیان این که سنگِ آهک، سنگِ صخره ای طبیعی کوه است که روی آن ها باکتری رشد می کند، اظهار می کند: به مرور زمان باکتری ها ، سنگ ها را می خورند و آن سنگ و کتیبه ای روی آن را از بین می برند.

وی اما با اشاره به این که قطعا راه هایی برای پیشگیری وجود دارد تا بتوان آن لکه های سیاه را برطرف کرد، می گوید: با باکتری زدایی سنگ ها و ایجاد پوششی روی ان ها، می توان از سبز شدن باکتری ها روی این سنگ ها جلوگیری کرد.

عبدی با اشاره به صحبت هایی که مسوولان بنیاد پارسه پاسارگاد و پایگاه تخت جمشید درباره حفاظت از این کتیبه مطرح می کنند، اظهار می کند: می گویند با کسانی صحبت کرده اند و نمونه برداشته اند تا باکتری ها از این اثر تاریخی حذف شوند، حتی آزمایش هایی ناجام شده اند، اما در طول 20 سال گذشته، هر بار که این اثر را می بینم، آن بدتر از گذشته است.

او با اشاره به نبود تابلوی معرفی و معین نکردن راستا راه برای حضور گردشگران در کنار این اثر تاریخی، اظهار می کند: هر چند در طول چند سال اخیر دور این اثر را حصار کشیده اند، اما باز هم عده ای هستند که به آن سنگ و گلوله می زنند و باعث تخریب بیشتر این اثر شده اند. از سوی دیگر مدتی است که فنس ها سوراخ شده و مردم به راحتی به داخل کتیبه رفت وآمد می کنند، یعنی امکان نزدیک شدن بیشتر به کتیبه توسط وندالیسم های احتمالی هم بیشتر می شود.

وی حتی از تبدیل محوطه اطراف این اثر تاریخی به زباله دانی خبر می دهد و می گوید: اگر این کتیبه نیز در محوطه نقش رستم بود، به دلیل گردشگران زیادی که هر روز از این محوطه باستانی دیدن می کنند، حتما به این کتیبه نیز توجه کامل می شد، اما یکی از دلایل بی توجهی های کنونی را نبود تابلوی اطلاعات و معرفی و نبود راستا راه می توان دانست که باعث شده کمتر کسی سراغ این اثر تاریخی برود.

عبدی از سوی دیگر به جاده خاکی و مالرویی که به این اثر باستانی منتهی می شود، اشاره می کند و می گوید: پشت صخره ای که این کتیبه روی آن قرار گرفته میدان تیر نیروهای نظامی است که در زمان تمرین مشق تیر، محوطه اطراف آن بسته می شود و بعد از پایان کار نیز چیزی از صخره می بینیم، سوراخ های باقی مانده از گلوله ها روی بدنه این اثر تاریخی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "باکتری ها کتیبه شاپور حاجی آباد فارس را می کُشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکتری ها کتیبه شاپور حاجی آباد فارس را می کُشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید