تشکیل کمیته 7 نفره شیعی برای انتخاب نخست وزیر

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، ایسنا نوشت: المیادین از تشکیل کمیته ای هفت نفره از احزاب شیعه در مجلس عراق که ماموریت آن انتخاب فردی برای تشکیل کابینه است، اطلاع داد. این اقدام پس از آن انجام شد که برهم صالح، رئیس جمهور عراق به احزاب شیعه بیان کرد که مهلت تشکیل کابینه اواسط هفته آینده انتها می یابد.

تشکیل کمیته 7 نفره شیعی برای انتخاب نخست وزیر

به گفته منابع، تا این لحظه نه نشست و نه هیچ توافقی میان اعضای کمیته به دست نیامده، احزاب شیعه می خواهند کابینه مستقل باشند اما احزاب اهل تسنن و کرد گزینه هایی را به اعضای کابینه تحمیل می نمایند.

این در حالیست که تظاهرات ها در عراق نه به قوت ماه های قبل اما ادامه دارند و فشار آنها بر محافل سیاسی و نیز مذاکرات روسای قوا در عراق وجود دارد.

میدان های الحبوبی در ذی قار و التحریر در بغداد شاهد حضور موافقان و مخالفان کاندیداهایی هستند که اسامی آنها از سوی احزاب سیاسی برای ارزیابی نظرات مردم اعلام شدند.

این در حالیست که یوسف محمد صادق، معاون رئیس کمیته اصلاح قانون اساسی عراق امروز چهارشنبه همزمان با اتمام مهلت چهار ماهه مشخص شده از سوی مجلس برای ارائه پیشنهادها، رای گیری در مجلس و سپس برگزاری همه پرسی، در بیانیه ای مطبوعاتی بیان کرد: حدود 75 درصد از اصلاحات بندهای قانون اساسی پس از توافق نمایندگان تشکل های سیاسی اجرا شده و بحث و گفتگوها بر سر موارد اختلاف و ارائه پیشنهادها برای آنها ادامه دارند.

محمد صادق اظهار کرد: کمیته به زودی بحث و گفتگوها درباره موارد اختلاف از جمله تفکیک قوا و ساختار سیاسی را سرانجام خواهد داد.

کمیته مذکور اواخر اکتبر گذشته در پی اعتراضات مردمی تشکیل شد و مهلت داده شده به آن یک هفته قبل سرانجام یافت.

یکی از اعضای این کمیته گفت: آنالیز بندهای قانون اساسی به بند 115 مربوط به اختیارات مشترک بغداد و اربیل رسیده است.

او در پاسخ به این سوال که چرا کمیته تا این لحظه پیشنهادی به مجلس نداده، گفت: آنالیز ها از 140 بند قانون اساسی به ماده 115 رسیده و هنوز بندهای مهمی باقی مانده که هنوز آنالیز نشده اند و بحث ها و گفتگوها با ازسرگیری جلسات مجلس ادامه خواهند یافت.

وی درباره موارد اختلاف از جمله نوع ساختار حاکمیت و احتمال تغییر آن از مجلسی به ریاستی و نیز بند 76 قانون اساسی درباره حق فراکسیون بزرگتر برای معرفی کاندیدای نخست وزیری و ماده 140 مربوط به مناطق مورد اختلاف بغداد و اربیل، گفت: اختلافات درباره آنها به دلیل نظرات مختلف اعضای کمیته هنوز وجود دارند.

این مسئول عراقی درباره ساختار سیاسی عراق گفت: سه گزینه وجود دارند، یا اینکه ساختار فعلی (مجلسی) حفظ گردد یا به ساختار ریاستی تبدیل گردد و یا اینکه آمیزه ای از هر دو گردد، البته نگرانی هایی در خصوص اینکه ساختار ریاستی دیکتاتوری را به کشور بازگرداند، وجود دارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "تشکیل کمیته 7 نفره شیعی برای انتخاب نخست وزیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کمیته 7 نفره شیعی برای انتخاب نخست وزیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید