دارو های اعصاب علت 70 درصد مسمومیت های دارویی در بزرگسالان است

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، رئیس گروه تجویز و اطلاع رسانی سلامت سازمان غذا و دارو گفت: دارو های موثر در بیماری های اعصاب و روان مانند دارو های آرام بخش، ضد افسردگی و مسکن های غیر مخدر، علت 70 درصد از موارد مسمومیت دارویی هستند.

دارو های اعصاب علت 70 درصد مسمومیت های دارویی در بزرگسالان است

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ دبیر فیزیک، یسنا به منش رئیس گروه تجویزو مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه شایعترین علت بروز مسمومیت در دنیا، مصرف دارو ها بیش از مقادیر درمانی است، بیان نمود: با توجه به آمار سازمان پزشکی قانونی کشور در مورد مرگ و میر ناشی از مسمومیت با داروها، طی هشت سال اخیر، تعداد موارد مرگ ناشی از مسمومیت های دارویی از 600 نفر به حدود 800 نفر در سال 1397 رسیده است.

وی با بیان اینکه مرگ ناشی از مسمومیت دارویی در کشور ما نزدیک به 20 درصد کل موارد مرگ ناشی از مسمومیت را شامل می گردد، اضافه نمود: در سال 1397، اولین علت مراجعه به بخش مسمومیت های بیمارستان ها با شیوع حدود 40 درصد، به بیش از 60 هزار مراجعه رسیده است.

به منش اضافه نمود: شیوع مسمومیت دارویی در شهر های ایران متفاوت است و در بیمارستان های شهر های اردبیل، آبادان، یاسوج، شیراز، گیلان، گلستان، زاهدان، اراک و ارومیه، مراجعات مسمومیت های دارویی، درصد بالاتری را نسبت به دیگر مسمومیت ها به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: بیشترین تعداد مراجعه مسمومیت های دارویی در بیمارستان های لقمان حکیم با

6400 مراجعه مسمومیت دارویی، سپس گیلان، آذربایجان غربی، مازندران، اردبیل، مشهد، گلستان، کردستان، بندرعباس، به ترتیب از 5200 تا 1700 مراجعه مسمومیت دارویی در سال 1397 بوده است.

رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده های سلامت گفت: 48 درصد از کل مسمومیت های مراجعه شده به بیمارستان ها علت تعمدی دارد.

به منش توضیح داد: مسمومیت های دارویی در بچه ها با شیوع کمتر از 4 درصد و اغلب به صورت اتفاقی و در اثر کنجکاوی کودک و یا اشتباه والدین رخ می دهد.

وی گفت: در بزرگسالان دارو های موثر در بیماری های اعصاب و روان خصوصا دارو های آرامبخش، ضد افسردگی و ضد جنون و مسکن های غیر مخدر، عهده دار نزدیک به 70 درصد از موارد مسمومیت دارویی هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دارو های اعصاب علت 70 درصد مسمومیت های دارویی در بزرگسالان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارو های اعصاب علت 70 درصد مسمومیت های دارویی در بزرگسالان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید