ملاک داوری تئاتر رادیویی در فجر38

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، فریبا متخصص عضو هیات انتخاب بخش رادیو تئاتر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معتقد است برای تولید یک نمایش رادیویی جذاب باید تصویر و صداسازی در تناسب با یکدیگر باشد.

ملاک داوری تئاتر رادیویی در فجر38

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ دبیر فیزیک، فریبا متخصص یکی از اعضای هیات انتخاب بخش رادیو تئاتر سی وهشتمین جشنواره تئاتر فجر، درباره فرآیند ارزیابی و انتخاب آثار این بخش گفت: امسال در دوره سی و هشتم جشنواره تئاتر فجر حدود 40 اثر را ارزیابی کردیم. من در انتخاب یک اثر بسیار بر متن متکی هستم و به آن توجه می کنم، بیشتر دوست دارم اثر قصه داشته باشد زیرا مخاطب هم در وهله اول قصه را دنبال می کند. در جلسات انتخاب نیز هر اثری که قصه بیشتری داشت و به لحاظ دراماتیک قوی تر بود را مدنظر قرار می دادم.

وی با تاکید بر اهمیت بازی بر کیفیت یک رادیوتئاتر توضیح داد: در انتخاب آثار همچنین به بازی ها توجه کردم، برخی از آثار قصه و نمایشنامه خوبی نداشتند اما از بازی قابل قبولی بهره برده بودند و گاهی هم کار از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بود اما ضعف بازیگری به آن لطمه می زد. به نظرم برخورداری از یک متن خوب 80 درصد از نتیجه یک تئاتر را پیش می برد. این متن خوب حتی بازیگران آماتور را با خود همراه می کند و آنها هم می توانند با تمرین زیاد آن را قابل قبول بازی کنند اما متن بد با بازیگر خوب هم راه به جایی نمی برد.

متخصص در پاسخ به اینکه گونه ترکیبی رادیوتئاتر با برخورداری از چه مشخصه هایی می تواند مخاطب را با خود همراه کند، مطرح نمود: به نظرم جذابیت رادیو در ایجاد فضای تصویری و خیال انگیزی در ذهن شنوندگان است و حتی افرادی که از نعمت بینایی بی بهره هستند با رادیو ارتباط خوبی برقرار می کنند.

وی در پایان یادآور شد: رادیو به دلیل نداشتن تصویر، این امکان را برای مخاطب فراهم می کند تا خود صداها را در تصورات خود به تصویر تبدیل کند و از این نظر منحصر به فرد است اما وقتی این صدای تصویرساز به رادیوتئاتر تبدیل می شود، باید ما به ازای مورد انتظار را داشته باشد. در واقع مخاطب باید به اندازه آنچه می شنود و برایش اجرا می شود، انتظار داشته باشد نه تصوراتش. حال اگر تصویر و صداسازی با هم متناسب باشند می توان گفت اثر جذابی تولید شده است.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند بهمن ماه امسال در تهران برگزار می شود.

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ملاک داوری تئاتر رادیویی در فجر38" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاک داوری تئاتر رادیویی در فجر38"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید