ائتلاف سعودی مدعی شروع خروج جدایی طلبان در عدن شد

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، در حالی که شورای انتقالی جنوب همچنان مصمم به حفظ مواضع به تصرف درآورده در عدن، پایتخت موقت دولت مستعفی یمن است، ائتلاف عربی صبح امروز (شنبه) مدعی شد، یگان های وابسته به شورای انتقالی جنوب و نیروهای کمربند امنیتی (جدایی طلبان مورد حمایت امارات) عقب نشینی و بازگشت به مواضع قبلی خود در پایتخت موقت یمن را در پاسخ به درخواست های این ائتلاف شروع نموده اند.

ائتلاف سعودی مدعی شروع خروج جدایی طلبان در عدن شد

منابع شبکه العربیه گزارش دادند، نیروهای شورای انتقالی از بیمارستان عدن، بانک مرکزی، دفتر دبیرکل کابینه خارج شده اند، مضاف براینکه مقرهایی که نیروهای شورای انتقالی از آنها عقب نشینی نموده اند به گارد ریاست جمهوری وابسته به دولت مستعفی تحویل داده شده اند.

در بیانیه ائتلاف عربی آمده است، در پیوست بیانیه قبلی صادره از سوی فرماندهی مشترک نیروهای ائتلاف که شامل رد تحولات عدن و درخواست از تمام طرف ها برای رجوع به عقل و در نظر دریافت منافع ملی و همکاری با دولت مستعفی یمن در عبور از مرحله سخت است بیانیه جدیدی از سوی ائتلاف عربی صادر شد که خواهان آتش بس فوری در عدن از ساعت یک بامداد شنبه و درخواست از تمام طرف های وابسته به شورای انتقالی و کمربند امنیتی برای خروج از مواضع و دفاتر اشغال شده است.

این ائتلاف از خویشتن داری دولت مستعفی در قبال بحران به وجود آمده و در نظر دریافت منافع ملی یمن و در عین حال از شورای انتقالی برای پاسخ به دعوت عربستان و امارات برای آتش بس و در نظر دریافت منفعت کشور و خسارت نزدن به اموال دولتی و خصوصی تشکر کرد.

ائتلاف عربی همچنین دعوت به تداوم آتش بس و خویشتن داری و توقف اظهارات تحریک کننده کرد.

این در حالی است که ریاست شورا انتقالی جنوب پنج شنبه شب بیانیه سیاسی را منتشر نموده و برنامه سیاسی خود را توضیح داده بود که شامل گام های عملی و روینمودهای سیاسی برای مرحله آینده بعد از اعلام تکمیل کنترل نظامی اش بر استان عدن بود.

این شورا با رویکرد جدایی طلبانه تسلط سیاسی خود را بر عدن به وسیله شروع مصادره موسسات دولتی به نفع خودش شروع نموده و آن را به تسلط نظامی خود بر استان ربط داده است.

شورای مذکور از کشورها و سازمان های بین المللی خواسته است تا آن را به عنوان قدرت اصلی به جای دولت مستعفی در جنوب یمن به رسمیت بشناسند.

در این راستا معمر الاریانی، وزیر اطلاع رسانی دولت مستعفی یمن اظهار کرد، در حالی که شورای انتقالی مورد حمایت امارات به جدایی جنوب اصرار می نماید هرگونه همراهی با کودتاچیان شورای انتقالی در عدن در این شرایط مشروعیت مقابله با حوثی ها در صنعا را ساقط می نماید و توجیهات مداخله ائتلاف سعودی - اماراتی نیز ساقط می گردد.

الاریانی اضافه کرد، موضع شورای انتقالی همان اجرای سناریوی کودتا و نادیده دریافت کوشش های برادران مان در عربستان برای مهار اوضاع عدن و بازگشت وضعیت به حالت عادی و کوشش برای سیطره بر بقیه استان های جنوبی است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "ائتلاف سعودی مدعی شروع خروج جدایی طلبان در عدن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف سعودی مدعی شروع خروج جدایی طلبان در عدن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید