اجرای پنج طرح در فاز اول توسعه دریاچه خلیج فارس

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران پروژه های فاز اول توسعه دریاچه شهدای خلیج فارس را تشریح کرد و گفت: در این فاز قرار است پنج طرح اجرایی گردد که بعضی از آن ها در مرحله اجرا هستند و بعضی دیگر در مرحله مطالعات قرار دارند.

اجرای پنج طرح در فاز اول توسعه دریاچه خلیج فارس

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ دبیر فیزیک، مرتضی احمدی صبح امروز در نشست دورنگاه ارتباطات شهر تهران که در منطقه 22 برگزار گردید، با بیان اینکه هم اکنون متولی دریاچه شهدای خلیج فارس شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران به نمایندگی از سازمان بازنشستگی است درباره تاریخچه دریاچه شرح داد: در کمیسیون ماده 5 مشخص اراضی دریاچه مصوب شد، اما طرح ساخت در سال 1347 در نخستین طرح تفصیلی مطرح شد تا اینکه در سال 1389 ساخت دریاچه شروع و در 15 اردیبهشت سال 1392 به سرانجام رسید. در سال 1391 و پیش از افتتاح دریاچه، بهره برداری از دریاچه به سازمان بازنشستگی شهرداری تهران و پس از آن این سازمان به شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران تصدی و اداره دریاچه را واگذار کرد.

وی ایجاد مأمنی برای آرامش در یک شهر پراسترس، تلطیف هوای غربی تهران و جذب گردشگر با مشارکت بخش خصوصی را از اهداف ساخت دریاچه مطرح کرد و گفت: دریاچه شهدای خلیج فارس به شکل نقشه ایران ساخته شده است و ظرفیت این را دارد که به سمبل تهران تبدیل گردد. این دریاچه بزرگ ترین دریاچه مصنوعی در خاورمیانه با گنجایش آب 7 میلیون مترمکعب است که سه ورودی اصلی دارد و هر ورودی به یک جزیره ختم می گردد.

به گفته احمدی؛ ورودی شمالی دریاچه که به جزیره تنب بزرگ منتهی می گردد با یاری شهرداری منطقه 22 به زودی افتتاح خواهد شد.

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران با بیان اینکه در دریاچه شهدای خلیج فارس بنیانی برای ساخت کاربری های مختلف وجود دارد اظهار کرد: کمترین برآورد های ما نشان می دهد در سال بین 6 تا 8 میلیون نفر برای بازدید دریاچه از سراسر تهران و شهر های اطراف به غرب تهران می آیند.

احمدی گفت: دریاچه خلیج فارس جزو دارایی های شهر تهران و یکی از مهم ترین ظرفیت های پایتخت است هم برای دنیا شهر شدن و هم برای افزایش درآمد های پایدار. از طرف دیگر چشم انداز ما برای دریاچه خلیج فارس این است که این دریاچه به یکی از سه مقصد اول گردشگرآور برای تهران در 5 سال آینده تبدیل گردد. چشم انداز دوم ما تبدیل شدن دریاچه در بازه 10 ساله به عنوان یکی از نماد های شناخته شده شهر تهران است.

احمدی با اشاره به رویکرد های شرکت متبوعش درباره دریاچه شهدای خلیج فارس گفت: دریاچه را به عنوان محل درآمدزایی نمی بینیم بلکه کارکرد های ورزشی، تندرستی و تفریحی آن بر کارکرد درآمدزایی اولویت دارد. از طرف دیگر قرار نیست دریاچه جای لوکسی باشد بنابراین کاربری های این مکان را رایگان و در سطوح قیمتی مختلف برای استفاده همه دهک ها در نظر گرفته ایم.

او با اشاره به برنامه های توسعه ای دریاچه خلیج فارس هم شرح داد: توسعه فضا های گردشگری، تدوین رژیم حقوقی دریاچه که باید چیزی شبیه اراضی عباس آباد و برج میلاد باشد و توجه به حقوق شهر و شهروندان در قرارداد ها در دستور کار ما قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران ادامه داد: تدوین برنامه جامع توسعه دریاچه، امکان سنجی پروژه هایی مثل پروژه عظیم پل آسمان، تدوین استراتژی برند دریاچه، تدوین طرح ساخت مجموعه فرهنگی و اختصاص 1000 متر زمین به این کار جزو برنامه های عملیاتی ما است. از طرف دیگر، دریاچه خلیج فارس مکان مناسبی برای برگزاری رویدادهاست به طوری که در نیمه نخست سال 1398، سی و هشت رویداد معادل 162 روز با موضوعات فرهنگی، هنری و گردشگری در این مکان برگزار گردید.

او در شرح اقداماتی که در فاز اول توسعه دریاچه خلیج فارس اجرا شده یا در سطح مطالعاتی قرار گرفته است، گفت: پنج طرح در دستور کار ما قرار گرفته است؛ متنوع سازی دوچرخه سواری مثل استفاده از دوچرخه برقی، سه چرخه و وسایل مختلفی که با دوچرخه ارتباط دارند، ایجاد فضا در جنوب دریاچه برای آمفی تئاتر که به صورت شناور روی آب باشد، ایجاد 3 کافه ساحلی در شمال و 2 کافه در غرب دریاچه و همین طور استفاده از آب دریاچه خلیج فارس که تقریباً بلااستفاده است به عنوان کلوپ دریایی پیشرفته قرار است انجام گردد.

به گزارش شهرنوشت، احمدی ساخت تله کابین برای اتصال کوه، دریاچه و جنگل، قطار هوایی توریستی، تکمیل پیاده راه چهار باغ و میدان گاه پیاده ضلع شرقی دریاچه خلیج فارس را از جمله برنامه هایی مطرح کرد که در مرحله مطالعات اولیه به عنوان پروژه های پیرامونی دریاچه خلیج فارس هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اجرای پنج طرح در فاز اول توسعه دریاچه خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای پنج طرح در فاز اول توسعه دریاچه خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید