بهترین قصه گو برنده است

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، این شایدنکته مغفول والبته بسیارمهم موج تحلیل های اینستاگرامی برگزیدگان عصرجدیدباشد:کاری که فاطمه عبادی باآن توانست بیش از 6، 5میلیون رأی کسب کندورکوردی ماندگاردرتاریخ تلویزیون به نام خودثبت کند،محتواگراترین وهمچنین قصه گوترین اجرای کل عصرجدید بود.

بهترین قصه گو برنده است

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ دبیر فیزیک،بهترین قصه گو برنده است این تیتر البته عنوان کتابی است از آنت سیمونز که بیشتر بر اهمیت قصه گویی در کسب و کار اشاره دارد؛ اما استفاده و اشاره به عنوان آن در تحلیل چرایی رأی آوری نفرات اول و دوم عصرجدید می تواند راهگشا باشد. به این دقت کنید که در تمام دویست وچند اجرای فصل اول عصرجدید، خانم فاطمه عبادی، تنها کسی بود که مستقیما روایت و قصه گویی، آن هم به شیوه کاملا کلاسیک را این بار نه با ابزارهایی مانند بیان یا تصویر، بلکه با شن دستمایه قرار داد و نه تنها در فینال، بلکه در مرحله قبل نیز با چهارمیلیون و 600هزار رأی رکورددار بود. این بدان معناست که همچنان روایت قصه می تواند واجد جذابیتی بالا برای جذب مخاطب عام حتی در رقابت با هنرهایی باشد که شاید خطوط قرمز تلویزیون را نیز جابه جا نموده اند. دررقابت با بیت باکس، دنس، خوانندگی، شعبده، حرکات رزمی دختران و... این قصه گویی است که رکوردار آرای مردمی است در اجرایی که در مقایسه با باقی گروه های حاضر در کل مسابقه، ایستاترین، بی تحرک ترین و شاید با نگاه به الزامات فرضی لازم برای شوی روی استیج، غیرجذاب ترین اجرا باشد؛ با کمترین بیان، کمترین ابزار و آکسسوار و کمترین اَکت روی سن. شاید تنها این معجزه روایت است که می تواند تمام این خلأها را پر کند و قصه گو را به صدر بنشاند.

هنر ساخت قصه شخصی

به قول بری شواتز، هر چه کمتر، بهتر. در این اقیانوس انتخاب، یک قصه پرمعنی می تواند مثل یک منجی حیات بخش باشد که ما را با چیزی مطمئن و مهم مهار کند؛ چیزی که لااقل باثبات تر از صداهایی است که معلوم نیست از کجا می آیند؛ ولی مدام می گویند به من گوش کن (بهترین قصه گو برنده است).

جز فاطمه عبادی، آقای محمد زارع برگزیده دوم عصرجدید را نیز می توان ازمنظر دیگری در اهمیت قصه گویی تحلیل کرد. در ادبیات کسب و کار تأکید بر این است که برندی (شخصی یا تجاری) می تواند بیشترین اقبال مخاطب، خریدار را متوجه خود که واجد قصه ای جذاب باشد؛ قصه ای همدلی برانگیز. بنابراین، شما برای دستیابی به برند شخصی خود در فضای هنری، رسانه ای یا تجاری باید قصه ای برای روایت برای مردم داشته باشید که مخاطب شما را با آن به یاد بیاورد.

با این نگاه محمد زارع، نفر دوم عصرجدید، تنها شرکت نماینده ای بود که توانست در فرامتن اجراهای خود، با ماجرای زندگی و رفتار شخصی اش قصه ای برای برند شخصی اش بسازد و همین قصه شخصی نیز پیروز شد ورای تواناهایی فنی اش در اجرا، مخاطب عام را جذب خود کند. درواقع، محمد زارع و در مرحله ای بسیار ضعیف تر سعید فتحی روشن، تبدیل به تنها شرکت نماینده عصرجدید شد که توانست از تیپبودن گذر کند و کاراکتر خاص خود را در ذهن مخاطب میلیونی پربیننده ترین برنامه تلویزیون بسازد و حتما کاراکتربودن در دنیا فیکها، کپیها و بدلها بزرگ ترین دستاورد جوان 20ساله است، نه استعداد و توانایی در ساخت ابزار و مهارت اجرا روی صحنه. از این منظر شاید حتی بتوان گفت محمد زارع دستاورد و پیروزی بزرگ تری را از فاطمه عبادی نیز به دست آورده است. او از فرصت عصرجدید بهترین بهره را برای محبوبیت کاراکتر شخصی خود برد، نه فقط جلب توجه مهارت فنی اش. وقتی چیزی شخصی درباره خودتان را برملا می کنید، مردم حس می نمایند شما را می شناسند. مردم کوشش برای حرفه ای رفتار کردن یا حفظ ظاهر را به معنای سردی یا زرنگی بیش از حد برداشت می نمایند. آن ها از شما می خواهند خودتان باشید.

هنرِ برانگیختن حس

در روزهای اخیر، بسیاری فاطمه عبادی و در مرحله بعدی محمد زارع را نکوهش نموده اند که با استفاده از احساسات مردم، اولی در روایت های خود و دیگری با بیان مسائل زندگی شخصی، دست به تحریک مخاطب برای جمع آوری رأی زده اند. این ها حتما نمی دانند بزرگ ترین دستاورد هنر از قضا همین ایجاد تأثیر حسی در مخاطب است و نه کار روی منطق تماشاگر. بزرگ ترین هنر خانم عبادی، نه در کار با شن، بلکه دقیقا در همین است که با چند قاب محدود و چند تصویر می تواند مخاطب را درگیر داستان شخصیت های خود کند و آن ها را وادار کند برای سرنوشت آن ها اشک بریزند یا شاد شوند و کسی نتواند بی تفاوت از کنار آن ها عبور کند. برای شخصیت هایی که تنها چند ثانیه در یک قاب شنی حضور دارند و سپس از بین می روند، در همین قاب شنی انگار جان می گیرند و مخاطب را نگران سرنوشت خود می نمایند. پس اینکه نفر برگزیده عصرجدید توانسته با تحریک احساسات مردم نظر آن ها را به خود جلب کند، نه تنها سوءاستفاده نیست؛ بلکه اساسا وظیفه و غایت هنر است. نکته در همین جاست که چطور با روایتی چنددقیقه ای با قاب هایی که در لحظه در حال شکل گیری اند، می توان این میزان احساسات مخاطب را درگیر کرد؛ درحالی که بسیاری از فیلم سازان ایرانی در روایت های پرادعا، پرزحمت و پرخرج خود در سینما و تلویزیون از آن عاجزند و آرزوی دستیابی به آن را دارند.

هنر انتقال پیغام

قصه های برنده آن هایی هستند که پیغام شما را به خوبی منتقل می نمایند، از گفتن شان لذت می برید و راجع به موقعیت های واقعی زندگی هستند. دقت به این نکته بسیار مهم است که اجراهای فاطمه عبادی محتواگراترین اجراهای تمام عصرجدید بودند. شاید تنها اجراهایی که هدفشان انتقال پیغامی تعیین درباره مسأله ای اجتماعی بود؛ پیغام هایی که درظاهر شاید کمی گل درشت و شعاری هم به نظر می رسیدند؛ اما این میزان از توجه مخاطب نشان می دهد ازقضا انتقال پیغام در اثر هنری نه تنها باعث فاصله دریافت مخاطب عام نیست؛ بلکه حتی می تواند باعث جذب بیشتر او نیز باشد. نکته این است که در اینجا تسلط بر مدیوم، ابزار و فن پیش زمینه و لازمه انتقال پیغام است. مسئله ای که بسیاری از هنرمندان، به ویژه فیلم سازان قدیمی و جدید هر دو طیف روشن فکر و ارزشی، به آن دچارند، این است که محتوا را در مرحله ای بالاتر از ساختار، تکنیک و فرم می دانند؛ بنابراین، همیشه به ستایش و خرج بودجه فراوان برای کسانی می پردازند که هنرمندانی دغدغه مند به حساب می آیند که هدفشان انتقال محتوای ایدئولوژیک به مخاطب گمراه و عامی از نگاه آنان است.

از این منظر، فاطمه عبادی نمونه ای از هنرمند مطلوب نیز به شمار می آید؛ کسی که با تسلط کامل بر مدیوم هنری خود و تکنیکی مثال زدنی، سعی در انتقال پیغام دارد و طبعا اگر این میزان تسلط بر تکنیک نبود، همان محتوا نیز به عکس خود تبدیل و باعث می شد موضوعی ارزشمند به مضحکه تبدیل گردد؛ پس هنرمندبودن اولویت دارد بر دغدغه مندبودن. به جز این و در مرحله ای پس از تسلط تکنیکی، محتوا در اثر هنری وقتی تأثیرگذار خواهد بود که در مخاطب تبدیل به حس گردد و این رخ نخواهد داد جز زمانی که آن محتوا مسأله واقعی و زیسته هنرمند باشد؛ زیرا اگر این طور نبود، مانند بسیار از آثار اجتماعی سینمای ایران مسأله اجتماعی مطرح شده تبدیل به شوافی مضحک می شد و بس.فقط وقتی می توانید انتظار داشته باشید دل و ذهن افراد مشتاقانه مجذوب گردد که قصه هایی پیدا کنید و بگویید برای خودتان معنی دار باشد.

منبع : صبح نو

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بهترین قصه گو برنده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین قصه گو برنده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید