حضور 21 کشور در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در ایران

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، مشاور وزیربهداشت در امور بهداشتی با اشاره به حضور 21 کشور منطقه در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی، گفت: هنوز هم کشور های زیادی همچون، سودان، سومالی، پاکستان و افغانستان دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی ندارند، لذا ساماندهی نظام ارائه خدمات در تمام کشور های منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

حضور 21 کشور در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در ایران

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ دبیر فیزیک، محمد آسایی مشاور وزیربهداشت در امور بهداشتی و رییس کمیته فنی شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در حاشیه نشست توجیهی سفرا و کنندگان کشور های مدیترانه شرقی در ایران در خصوص شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی، درخصوص برگزاری این اجلاس، عنوان کرد: شصت و ششمین نشست وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی از تاریخ 22 تا 25 مهرماه در هتل پارسیان آزادی برگزار خواهد شد، مایه خرسندی است که جمهوری اسلامی ایران، میزبان شصت و ششمین نشست حاکمیتی سازمان جهانی بهداشت به مدت سه روز است و مسائل و موضوعات مهم برای کشور های مدیترانه شرقی در این اجلاس به بحث و مصاحبه گذاشته خواهد شد.

آسایی اضافه کرد: موضوع نیروی انسانی پرستاری، کنترل بیماری های غیرواگیر، پیشگیری از مرگ های قابل پیشگیری بچه ها، مادران و نوجوانان و مسائل دیگری از جمله اعتیاد و مصرف مواد مخدر از جمله موضوعاتی است که در این اجلاس به آن ها پرداخته خواهد شد.

وی درخصوص برگزاری نشست توجیهی سفرا و کنندگان کشور های مدیترانه شرقی در ایران در خصوص شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی که امروز صبح برگزار شد، گفت: در نشست امروز، نحوه برگزاری اجلاس، موضوعات و سرفصل هایی که در اجلاس مطرح می شود و برنامه های مختلفی که برای وزرا، کارشناسان و مدیران کشور های مختلف منطقه پیش بینی شده است، عنوان شد.

مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی با بیان اینکه این اجلاس با ابتکار و همت دفتر روابط بین الملل وزارت بهداشت برگزار می شود، شرح داد: قطعا سفرا و کنندگانی که در این نشست شرکت کردند، زمانیکه به سفارتخانه شان بازگردند، مسائل مطرح شده در نشست را به وزرای خود تاکید می کنند که نشان دهنده جدیت جمهوری اسلامی ایران در بهبود وضعیت سلامت مردم منطقه است.

گفت: انتظار می رود که 21 کشور منطقه در این اجلاس شرکت کنند، تاکنون نیز 8 وزیر بهداشت اعلام آمادگی کرده اند. اکثر کشور ها نیز کنندگان و گروه های کارشناسی خود را اعزام کرده اند؛ علاوه برآن، از ژنو، دفتر مرکزی سازمان جهانی بهداشت و از قاهره مدیران دپارتمان های مختلف بهداشتی و کارشناسان ارشد شرکت خواهند کرد. تعدادی از NGO ها و دانشگاه های بین المللی که سالانه در اجلاس نشست وزرای بهداشت شرکت می کنند نیز دعوت شده اند و برآورد می شود که اجلاس میزبان 250 نفر مهمان خارجی باشد.

آسایی در خصوص چالش های عمده بهداشتی در کشور های منطقه، اظهار داشت: مهم ترین مساله در حوزه بهداشت و پیشگیری، مسائل اورژانسی است. بیش از نیمی از کشور های منطقه با نوعی از مسائل اورژانسی از جمله، سوانح و حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله و حوادثی که به وسیله جنگ ها و خونریزی ها ایجاد می شود، درگیرند. برای مثال، حوادثی مانند سیل و زلزله نیازمند دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی است.

بنابر اعلام وبدا، مشاور وزیربهداشت در امور بهداشتی شرح داد: مساله دیگری که در تمام کشور ها تاکید می شود و هنوز هم چالش تمام کشور ها محسوب می شود، دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی مانند، واکسیناسیون، مراقبت مادر، تغذیه سالم و آب آشامیدنی سالم است و ایران در این زمینه ها در چهار دهه اخیر، پیشرفت های قابل توجهی داشته است. اما هنوز هم کشور های زیادی همچون، سودان، سومالی، پاکستان و افغانستان دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی ندارند، لذا ساماندهی نظام ارائه خدمات در تمام کشور های منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

آسایی در سرانجام تاکید کرد: افزایش روزافزون ابتلا به بیماری های غیرواگیر، از جمله مسائلی است که هزینه های زیادی را به سیستم های بهداشت و درمان تحمیل می کند، ضمن اینکه منجر به بیماری و مرگ انسان های زیادی می شود. این امر با همکاری های بین بخشی میسر است؛ چراکه بیماری های غیرواگیر از جمله معضلات بهداشتی در کشور های منطقه محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "حضور 21 کشور در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور 21 کشور در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید