خبرنگاران فشار خون بالا در پی رژیم غذایی کم فیبر

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، تهران- خبرنگاران- یک مطالعه که توسط محققان استرالیایی صورت گرفته است، نشان می دهد که یک رژیم غذایی کم فیبر می تواند به ابتلا به فشار خون بالا منجر گردد.

خبرنگاران فشار خون بالا در پی رژیم غذایی کم فیبر

به گزارش خبرگزاری شین هوا، محققان دانشگاه موناش در استرالیا در این مطالعه تفاوت میان رژیم غذایی کم فبیر و پر فیبر را بر روی موش ها آزمایش کردند. نتیجه این مطالعه نشان داد، موش هایی که رژیم غذایی کم فیبر داشتند بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا بودند.

این مطالعه از این جهت حائز اهمیت است که برای اولین بار نشان می دهد، فیبرهای رژیم غذایی بطور مستقیم سلامت قلب و رگ های خونی را تنظیم می نمایند.

یکی از یافته های منحصر به فرد این مطالعه این است که پروفایل باکتریایی روده به نام میکروبیوم روده با ابتلا به فشار خون بالا ارتباط نزدیکی دارد و این ارتباط در نتیجه مواد شیمیایی است که توسط باکتری روده در جریان خون آزاد می گردد.

فشار خون بالا که اغلب به آن به عنوان بیماری خاموش اشاره می گردد، در صورتی که درمان نگردد، می تواند باعث ابتلا به سکته مغزی، سکته قلبی، سخت شدن شریان ها و عضلات و همچنین ابتلا به مسائل کلیوی گردد.

فشار خون بالا همچنین یک عامل خطرناک مهم برای مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و عروقی است.

به گفته محققان، رژیم غذایی کم فیبر با شیوع فشار خون بالا ارتباط دارد اما این مطالعه مصرف فیبر را تنها به عنوان یک عامل پیشگیرانه تغییر داده و نشان می دهد که کمبود فیبر می تواند در واقع به ابتلا به فشار خون بالا و ابتلا به بیماری قلبی و عروقی منجر گردد و این شرایط به وسیله میکروبیوم روده رخ می دهد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران فشار خون بالا در پی رژیم غذایی کم فیبر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فشار خون بالا در پی رژیم غذایی کم فیبر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید