در بحران اخبار کرونا چگونه بر اضطراب خود غلبه کنیم؟

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، در روزهایی که اخبار نگران کننده درخصوص بیماری تمام رسانه ها، اذهان عمومی و... رادر برگرفته است، گروهی که ممکن است در معرض بیشترین آسیب روانی به دلیل استرس های ناشی از اخبار بد قرار گیرند، ارائه دهندگان خدمت در شرایط بحران هستند.

در بحران اخبار کرونا چگونه بر اضطراب خود غلبه کنیم؟

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، با توجه به شرایط موجود به سبب بروز بیماری کروناویروس، پیشگیری و مدیریت استرس برای ارائه دهندگان خدمات درمانی ضروری است.

نشانه های استرس را در خود بشناسید. هر یک از ما به شکل متفاوتی به استرس و حوادث ناگوار واکنش نشان می دهیم. آگاهی به نشانه های جسمی و ذهنی اضطراب اولین قدم در مدیریت آن است. برای مثال تحریک پذیری، عصبانیت و از کوره در رفتن، بی خوابی و کابوس، ترس، خستگی، سردرد، عدم تمرکز، اسپاسم عضلانی، تپش قلب، و حالت تهوع و سایر مسائل گوارشی از علایم اضطراب است.

در شرایط بحرانی افراد واکنش های متفاوتی دارند مانند اضطراب، اشتغال ذهنی مکرر با مساله، سردرگمی و دوگانگی، یا احساس کرختی؛ به خاطر داشته باشید در بحران ها معمولا اتفاق ها غیرطبیعی هستند اما، اکثرا واکنش های افراد طبیعی است. به خودتان یا دیگران برچسب ضعیف بودن، یا غیرطبیعی بودن نزنید. کاری که شما انجام می دهید شجاعانه، ایثارگرانه و بسیار ارزشمند است.

در محل کار، از روش های ساده و قابل اجرا برای کاهش تنش و استرس بهره ببرید. حرکات کششی و نرمش، چند دقیقه قدم زدن در فضای باز، تمرین تنفس عمیق، چند دقیقه گوش کردن به موسیقی آرام بخش یا نیایش کردن می تواند به کاهش تنش شما یاری کند. سعی کنید لحظاتی هر چند کوتاه ذهن تان را از کار و یا نگرانی ها دور کنید.

وقتی کار نمی کنید و در خانه هستید، تا حد امکان برنامه معمول و روزمره قبلی خود را حفظ کنید. نقش خود را به عنوان عضوی از خانواده ایفا کنید، به سرگرمی ها و علایق خود بپردازید، ورزش کنید، و کارهایی را که برای شما آرامش بخش است در برنامه بگذارید.

فرهنگ حمایت و کار تیمی را در محل کار تقویت کنید: افرادی که با آنها کار می کنید را بشناسید. از آنها در خصوص نگرانی هایشان سؤال کنید و اگر راحت بودید در خصوص نگرانی های خود نیز به آنها بگویید. صحبت های خود را به موضوع بحران و کار محدود نکنید و در خصوص موضوع های دیگر نیز صحبت کنید. از یکدیگر حمایت کنید و حال هم را بپرسید. افراد معمولا هنگام استرس زیاد با خطاهای کوچک دیگران برخوردهای بیش از اندازه می نمایند، به یکدیگر بازخورد مثبت بدهید و کوشش و جدیت افراد را تشویق کنید.

ضمن اینکه ضروری است در جریان اطلاعات و اخبار روز باشید، مواجهه با اخبار به ویژه از منابع غیرموثق و در فضای مجازی را محدود کنید. چک کردن مکرر شبکه های مجازی می تواند استرس شما را بیشتر نموده و زمان استراحت شما را که برای بازیابی توان و انرژی احتیاج دارید محدود کند.

مراقب باشید که در شرایط بحرانی هم، اصول برخورد حرفه ای را در برخورد با بیماران و مسائل آن ها حفظ کنید. بخشی از فرآیند بهبود بیماران مربوط به مشاهده حالت کاملا حرفه ای کادر درمان است.

در بحران ها موارد زیادی پیش می آید که خارج از کنترل ماست. سعی کنید فقط بر مواردی که در کنترل شماست تمرکز کنید و بیش از حد به بخش هایی از بحران که کنترلی بر آن ندارید فکر نکنید.

دغدغه ها و نگرانی های خانوادگی را مدیریت کنید. با نزدیکان خود در خصوص برنامه های کاری خود، زمان و روشی که می توانند با شما در تماس باشند و هم چنین نگرانی هایشان صحبت کنید. سعی کنید برنامه منظمی برای تماس و صحبت با خانواده و دوستان داشته باشید.

از خودتان مراقبت کنید. تا جایی که امکان دارد خواب و استراحت کافی داشته باشید. تغذیه سالم داشته باشید. مصرف کافئین را محدود کنید و مایعات کافی بنوشید.

بنابر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، در صورتی که احساس کردید به دلیل استرس یا افسردگی برای چند روز متوالی نمی توانید کارهای روزمره را انجام دهید یا تحت فشار زیادی هستید، از روانپزشک یاری بگیرید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در بحران اخبار کرونا چگونه بر اضطراب خود غلبه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بحران اخبار کرونا چگونه بر اضطراب خود غلبه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید