روسیه: آمریکا به دنبال بهانه برای عدم تمدید پیمان استارت-3 است

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، در وزارت خارجه روسیه نگران کوشش آمریکا برای کشاندن چین به پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی، ولی نادیده دریافت توان بالقوه فرانسه و انگلیس بوده و معتقدند: واشنگتن تنها به دنبال بهانه برای خلاصی از محدودیت های کنونی است.

روسیه: آمریکا به دنبال بهانه برای عدم تمدید پیمان استارت-3 است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دبیر فیزیک، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، امروز نوشت: وزارت امور خارجه روسیه از این مسئله که آمریکا سعی دارد چین را به سمت مشارکت در پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی، معروف به استارت-3 سوق دهد، ولی توان بالقوه فرانسه و انگلیس در این زمینه را نادیده می گیرد، ابراز نارضایتی می کند.

یک مقام وزارت خارجه روسیه در گفت وگو با این روزنامه شرح داده است که به نظر می رسد طرف آمریکایی بهانه جدیدی برای خلاصی خود از شر محدودیت های کنونی در عرصه تسلیحات راهبردی تهاجمی به دست آورده است.

این دیپلمات روس گفت: تمدید پیمان استارت-3 به همان اندازه که مورد احتیاج طرف آمریکایی است، برای روسیه نیز مهم است و در صورت خودداری آمریکا از توافق جدید در این زمینه، مسکو مجبور است تامین امنیت خود در سطح مناسب و در دورنمای بلندمدت را تضمین کند.

این مقام وزارت خارجه روسیه با اشاره به ادعای مطرح شده نسبت به آمریکا به خاطر خودداری یک جانبه واشنگتن از ارائه گزارش درباره بعضی انواع تسلیحات راهبردی تهاجمی که مقررات آن بین طرفین امضا شده، این مسئله را نقض پیمان مذکور نامیده و یادآور شد، این در حالی است که آمریکایی ها اکنون خواهان توافق جدید در این زمینه هستند. ولی طرف روسی وضعیت کنونی را غیر قابل قبول دانسته و وعده داده که از واشنگتن می خواهد تا به تعهدات خویش در چارچوب پیمان استارت-3 عمل کند.

این دیپلمات تاکید نمود که تمدید این توافقنامه مانع از تخریب بیشتر ثبات راهبردی در دنیا شده و این فرصت را به وجود می آورد تا در برخوردهای احتمالی با امکان پیدایش سلاح های جدید در دنیا تجدیدنظر شده و راه های ممکن برای کنترل تسلیحات مورد آنالیز قرار بگیرد.

البته به عقیده وی، با توجه به علائم ارسالی از واشنگتن، تمدید این پیمان که مدت اعتبار آن بزودی به انتها میرسد، بسیار بعید خواهد بود.

در همین رابطه، توماس کانتریمن مشاور سابق وزیر امور خارجه آمریکا در مسائل امنیت بین المللی و عدم گسترش نیز در گفت وگو با این روزنامه ابراز عقیده نموده است، دولت دونالد ترامپ به دنبال بهانه ای برای عدم تمدید پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی با روسیه است.

این دیپلمات سابق آمریکایی که در حال حاضر ریاست شورای مدیران انجمن کنترل تسلیحات آمریکا را بر عهده دارد، گفت: جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ تمایلات تندی در رابطه با هرگونه توافق درباره کنترل تسلیحات دارد و به دنبال توجیه و یافتن بهانه برای رها شدن از شر تعهدات آمریکا در این زمینه بوده و از تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی جلوگیری می نماید.

کانتریمن ابراز اطمینان کرد که هر سه کشور آمریکا، روسیه و چین روی توسعه سلاح های مافوق صوت کار می نمایند ولی این مسئله دلیلی برای از بین رفتن پیمان استارت-3 نمی گردد. وی از واشنگتن و مسکو خواست تا به مسئله مذاکره درباره تمدید این پیمان ه با جدیت بیشتری نگاه نموده و امکان انعقاد توافقات جدید در این زمینه را در نظر بگیرند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "روسیه: آمریکا به دنبال بهانه برای عدم تمدید پیمان استارت-3 است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: آمریکا به دنبال بهانه برای عدم تمدید پیمان استارت-3 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید