کاهش تحریم ها، پیش شرط کیم برای ملاقات مجدد با ترامپ

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، تا پیش از این ترامپ تاکید می کرد که اگر کره شمالی اقدام به خلع سلاح هسته ای نکند و از برنامه او راستی آزمایی نگردد، تحریم ها به قوت خود باقی خواهند ماند اما حالا شرایط بتدریج در حال تغییر است به طوری که گفته می گردد آمریکا بتدریج آماده می گردد تا در بعضی از تحریم ها منفعل تر برخورد نموده و امتیازاتی برای کره شمالی در نظر گیرد.

کاهش تحریم ها، پیش شرط کیم برای ملاقات مجدد با ترامپ

از آنجا که تاکنون هیچ اقدامی از سوی کره شمالی برای غیراتمی شدن صورت نگرفته است، به نظر می رسد که ترامپ و دولت آمریکا به این نتیجه رسیده اند که بدون دادن امتیاز در این جهت، پیشرفتی صورت نخواهد گرفت.

از سوی دیگر انتظار می رود در هفته های آینده در ویتنام سران دو کشور با یکدیگر برای دومین بار در یک سال گذشته ملاقات نمایند و یکی از مسایل مهمی که رایزنی هایی روی آن اجرا شده است تعدیل راهبرد آمریکا در برابر کره شمالی است.

ویپین نارانگ از کارشناسان مسایل منطقه می گوید دولت آمریکا احتمالا روش های سخت خود را در برابر کره شمالی تغییر خواهد داد زیرا در فرایند خلع سلاح پیشرفتی بدست نیامده است از سوی دیگر پیونگ یانگ می خواهد تحریم ها کاهش یابد در غیر این صورت در این جهت گامی برنخواهد داشت.

همزمان کانگ کیونگ وا وزیر خارجه کره جنوبی گفته است آمریکا در حال آنالیز واگذاری امتیازاتی به کره شمالی در قبال پیشرفت در خلع سلاح اتمی است.

روزنامه چوسون کره جنوبی هم نوشته است آمریکا احتمالا در قبال خلع سلاح اتمی و بیرون بردن موشک های قاره پیمای بالستیک کره شمالی از این کشور، امتیازاتی برای پیونگ یانگ در نظر می گیرد.

کره شمالی اکنون در واردات سوخت و نفت با ممنوعیت های شدیدی روبرو است و بر اساس تحریم ها حق صادرات ذغال سنگ، سنگ آهن و منسوجات را ندارد و فشار زیادی بر این کشور وارد شده است.

ترامپ و دولت آمریکا تاکنون می گفتند هرگز تحریم ها کاهش نخواهد یافت مگر اینکه کره شمالی به طور کامل خلع سلاح گردد اما حالا درباره گزارش های مطرح شده مبنی بر دادن این امتیازات، سکوت اختیار نموده اند.

کیم یونگ چول معاون حزب حاکم کره شمالی هم راهی آمریکا شده است تا با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره ملاقات سران دو کشور گفت و گو کند ملاقاتی که احتمالا در مکانی در ویتنام و یا تایلند در ماه های فوریه و یا مارس انجام خواهد شد.

انتظار می رود فرستاده کره شمالی در سفر به آمریکا جزئیات بیشتری از جمله دستور کار، محل برگزاری و تاریخ نشست دوم بین کیم و ترامپ را با طرف آمریکایی مورد آنالیز قرار دهد.

کیم در اولین اجلاس سران با ترامپ در ماه ژوئن سال 2018 در سنگاپور موافقت کرد که خلع سلاح هسته ای را با هدف تضمین امنیت شبه جزیره کره در برابر تضمین های امنیتی از واشنگتن بپذیرد.

با این حال در چند ماه گذشته و بعد از نشست نخست، پیشرفت چندانی در مذاکرات دو کشور و فرایند خلع سلاح هسته ای ایجاد نشده است پیونگ یانگ خواهان کاهش و یا برداشتن تحریم های آمریکا و سازمان ملل علیه خود در برابر اقدامات اجرا شده مانند انهدام یک سایت آزمایش موشک های هسته ای است اما واشنگتن این نوع اقدامات را بی فایده می داند.

رهبر کره شمالی در سخنرانی سال نو میلادی خود خواهان سرانجام دادن به تمرینات نظامی مشترک بین کره جنوبی و ایالات متحده و همچنین جلوگیری از انتقال دارایی های استراتژیک خارجی به شبه جزیره کره شد.

وی همچنین خواهان مذاکرات چند جانبه برای تبدیل شرایط شبه جنگی شبه جزیره به یک معاهده صلح دائمی شد.

در نخستین ملاقات مون جائه این رییس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در آوریل سال گذشته میلادی نیز قرار شد دو کشور تا سرانجام سال 2018 میلادی سرانجام رسمی جنگ کره را اعلام نمایند و به طور فعال در مذاکرات چند جانبه با حضور دو کره، آمریکا و احتمالا چین برای ایجاد یک رژیم صلح پایدار و جامع در شبه جزیره فعالیت نمایند.

وان جکسون از محققان مرکز وودرو ویلسون آمریکا توافقات قبلی سران دو کشور در ملاقات نخست را بی فایده توصیف نموده و افزوده است آنها باید توافقاتی بسیار جدی تر و عملی تر داشته باشند در غیر این صورت مانند این بار دست دو طرف خالی خواهد بود.

وی بر این باور است که مساله کاستن از فشار تحریم ها و اینکه کره شمالی بتواند با همسایه جنوبی خود مراودات بیشتری داشته باشد و طرح های ریلی و زمینی اجرا کند، باید مد نظر قرار گیرد این بار توافقات باید بسیار ریشه ای تر و کاربردی تر باشد.

این کارشناسان بر این اعتقاد هستند که حتی اگر کره شمالی به طور کامل خلع سلاح اتمی نگردد اما با دریافت چنین امتیازاتی به سمت گسترش تسلیحات اتمی و فراوری پلوتونیم نخواهد رفت و خطر تنش ها کمتر خواهد شد.

روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ می نویسد حتی اگر همه این توافقات بدست بیاید و کره شمالی بتوانداز آمریکا امتیاز بگیرد باز هم کسی نمی تواند اطمینان حاصل کند که شبه جزیره کره به طور کامل غیراتمی خواهد شد و پیونگ یانگ تن به چنین کاری خواهد داد.

منبع: انتخاب

به "کاهش تحریم ها، پیش شرط کیم برای ملاقات مجدد با ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تحریم ها، پیش شرط کیم برای ملاقات مجدد با ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید