گزارش 25 میلیارد لیره درآمد عید قربان برای توریسم و بازار ترکیه

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، آمارها نشان می دهد که در عرض 5 روز تعطیلات عید قربان٬ 10 میلیون نفر از شهروندان ترکیه سفر نموده اند و بخش توریسم و بازار ترکیه از این عید 35 میلیارد لیره درآمد کسب نموده است.

گزارش 25 میلیارد لیره درآمد عید قربان برای توریسم و بازار ترکیه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دبیر فیزیک٬ در چند سال اخیر دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه در ترکیه٬ به منظور بزرگداشت اعیاد دینی همچون عید فطر و عید قربان٬ استراتژی سودمندی را تدوین نموده که اگر چه از سوی منتقدین و مخالفین اردوغان به شکل جدی مورد انتقاد نهاده شده اما از جانب بازار و بخش خصوصی از آن حمایت شده است.

ماجرا از این قرار است که اتاق فکر حزب عدالت و توسعه تصمیم گرفت که به منظور بزرگداشت عید سعید فطر تعطیلات 9 روزه در نظر گرفته گردد و در عید سعید قربان نیز٬ شمار روزهای تعطیلات٬ دست کم به 7 روز برسد.

استراتژی یاران اردوغان برای اعلام تعطیلات طولانی مدت٬ به شدت مورد انتقاد دو گروه نهاده شد: نخست٬ منتقدینی که از جریانات محافظه کار و اسلام گرای هوادار اردوغان هستند اما بر این باورند که سرگرم شدن مردم به تفریح و عیش و نوش٬ معنی و مفهوم دینی و ارزشی اعیاد مسلمین را زایل می نماید.

دوم٬ منتقدینی که معتقدند تعطیلات طولانی٬ هزینه های سنگینی بر دستان ادارات٬ بخش فراوری و بخش آموزش می گذارد. با این حال٬ دولت به این نقدها اعتنا ننموده و همچنان بر استراتژی اعلام تعطیلات طولانی مدت٬ اصرار می نماید و آمارها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از مردم ترکیه نیز با این تصمیمات موافق هستند و برنامه سفرها و تفریحات خود را بر مبنای این برنامه ها تنظیم می نمایند.

فقط خارجی ها نیستند که پول خرج می نمایند

بخش توریسم ترکیه در سالیان اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار شده و حالا از کشورهایی همچون روسیه٬ آلمان٬ اوکراین٬ ایران٬ عراق٬ انگلیس و بسیاری از کشورهای عربی و اروپایی٬ سالانه چندین میلیون نفر به ترکیه می روند.

بسیاری از رسانه های ترکیه امسال اعلام کردند که با توجه به وضعیت مالی کنونی ایران و گران شدن سفر هوایی به استان هایی همچون استانبول٬ آنتالیا و مناطق مختلف اژه٬ آک دنیز و کارادنیز٬ ایرانی های مقتصد٬ ترجیح دادند که سفر زمینی به استان مرزی وان را انتخاب نمایند.

قاعدتاً خانواده های ایرانی در سفر به وان در اواخر مرداد و اوایل شهریور و در آستانه بازگشایی مدارس٬ نیازهای 6 ماه دوم سال به لباس و پوشاک را از وان تامین می نمایند و صدها میلیون سود عاید بخش نساجی ترکیه نموده و هتل ها و رستوران های وان نیز روزهای خوبی را سپری می نمایند.

در دیگر مناطق ترکیه نیز علاوه بر ایرانی ها٬ روس ها٬ اعراب٬ اروپاییان و اهالی کشورهای قفقاز و آسیای میانه در ترکیه پول خرج می نمایند و این کشور را به درآمد سالانه 30 میلیارد دلار در بخش توریسم نزدیک می نمایند و احتمالاً در خاتمه امسال میلادی٬ این رقم از 30 میلیارد نیز فراتر برود. اما واقعیت این است که این فقط خارجی ها نیستند که در ترکیه پول خرج می نمایند.

آمارهای رسمی مدیران صنعت توریسم و اتحادیه های هتلداران ترکیه نشان می دهد که خود شهرندان ترکیه نیز با استقبال از تعطیلات عید قربان٬ درآمدهای کلانی را عاید اصناف مختلف نموده اند.

آمارها نشان می دهند که در عرض 5 روز تعطیلات عید قربان٬ 10 میلیون نفر از شهروندان ترکیه سفر نموده اند و بخش توریسم و بازار ترکیه از این عید 35 میلیارد لیره درآمد کسب نموده است.

7 میلییارد دلار در 5 روز

35 میلیارد لیره ترکیه رقمی نزدیک به معادل 7 میلیارد دلار آمریکا است و در شرایطی که اقتصاد ترکیه از دست مسائل مهمی همچون بیکاری و گرانی و تورم می نالد٬ روانه شدن این میزان از نقدینگی به سوی بازار کار و خدمات٬ لبخند بر لبان صاحبان بخش های مهم صنعت توریسم می نشاند.

از هتلداران گرفته تا شرکت های مسافربری٬ ایرلاین ها٬ رستوران ها٬ بازارهای سنتی استان های مختلف٬ حوزه های گوناگون و گسترده خدمات و صنایع دستی٬ در این درآمد شریک هستند. بنابراین٬ سه گروه از گردشگران٬ در ترکیه و در تعطیلات٬ پول خرج می نمایند:

1.گردشگران خارجی.

2.گردشگران ترکیه ای مقیم کشورهای خارجی که سالانه دست کم یک میلیون نفر از آنان یک بار و پانصد هزار نفر از آنان بیش از یک بار به ترکیه می روند.

3.شهروندان ترکیه ای ساکن استان های غربی که به منظور مسافرت و دید و بازدید از استان های غربی به شرق و جنوب شرقی و آناتولی می روند و شهروندانی که بلعکس٬ از این مناطق به سوی استانبول٬ استان های اژه٬ آکدنیز و کارادنیز می روند.

آمارهای رسمی اتحادیه هتلداران و انجمن های گردشگری ترکیه نشان می دهد که از مجموع 10 میلیون شهروند ترکیه ای که در 5 روز نخست تعطیلات عید قربان در داخل ترکیه سفر نموده اند٬ سه و نیم میلیون نفر از آنها سر از استان های ساحلی درآورده اند.

چه چیزی عاید دولت می گردد؟

دولت ترکیه در تعطیلات طولانی مدت و در زمانی که سفرهای داخلی و خارجی بیشتر می گردد٬ از دو جهت٬ سود می برد:

1.در ترکیه٬ نظام مالیاتی قدرتمندی حاکم است که مو را از ماست می کشد و مالیات های مختلف٬ عوارض٬ ارزش افزوده و دیگر بخش ها٬ درآمدهای کلانی عاید دولت می نماید و حتی در بخش هایی همچون عوارض جاده ها٬ بزرگراه ها٬ تونل ها و پل ها٬ دولت درآمدهای کلان چند صد میلیونی به جیب می زند و بخش مهمی از نیازهای جاری دولت با همین پول های کلان بخش مالیات تامین می گردد.

2.گستردگی سفرها و تفریحاتی که در تعطیلات طولانی مدت صورت می گیرد٬ سودهای سیاسی و اجتماعی فراوان دیگری نیز عاید دولت می نماید و حزب حاکم در برابر مخالفین ژست پیروزمندانه گرفته و این سفرها را به عنوان دلیل و سندی برای اثبات قرار دریافت بخش مهمی از مردم در رفاه و نعمت٬ به نمایش می گذارد و در همان حال٬ قدرت سرویس های اطلاعاتی٬ امنیتی و نیروی پلیس خود را به رخ می کشد.

گستردگی جغرافیایی توریسم

در سالیان اخیر٬ صنعت توریسم ترکیه اقدام به تمرکز زدایی نموده و حالا همچون سابق٬ قطب گردشگری در این کشور٬ فقط در استان هایی همچون آنتالیا و استانبول نیست و به منظور گسترده کردن حوزه پوشش درآمدی توریسم در استان های مختلف٬ استعداد و ظرفیت استان های منطقه آناتولی و جنوب و جنوب شرقی نیز با بازاریابی های هوشمندانه مورد توجه نهاده شده و حالا حتی استان کوچکی همچون تونجلی به عنوان یک استان کوهستانی مرکز نمودهای زازای علوی در جنوب شرق ترکیه٬ در بخش توریسم ورزشی و قایقرانی رودخانه ای مورد توجه نهاده شده و دیگر استان های کوچک ترکیه نیز هر کدام با توجه به نوع استعدادها و ظرفیت های فرهنگی٬ صنایع دستی و غذاهای محلی و طبیعت٬ مشتریان خاص خود را پیدا نموده اند.

البته راز مهم این موفقیت ها٬ مشارکت گسترده و توانمند بخش خصوصی در تامین زیرساخت ها٬ ساخت هتل ها و تاسیسات گردشگری و تفریحی است.

همچنان که می دانیم در ایران٬ متاسفانه صنعت گردشگری داخلی٬ بیشتر معطوف به استان های شمال کشور است و بسیاری از مناطق خوش آب و هوا٬ بکر و زیبا در مناطق غرب٬ مرکز٬ شرق و جنوب ایران٬ تا حدی مغفول مانده است.

این مساله موجب آن شده که هجوم میلیونی گردشگران به سوی استان های شمالی٬ مسائل زیست محیطی٬ طبیعی و فرهنگی بسیاری در استان های شمالی به وجود بیاورد. شاید بتوان با توجه به بعضی از تجارب ترک ها و بومی سازی این تجارب در حوزه گسترده کردن محدوده جغرافیایی گردشگری٬ این معادله را تغییر داد. چرا که بدون شک٬ جاذبه های طبیعی٬ فرهنگی و اقلیمی ایران برای گردشگران داخلی و خارجی٬ اگر بیشتر از جاذبه های ترکیه نباشد٬ کمتر هم نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش 25 میلیارد لیره درآمد عید قربان برای توریسم و بازار ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش 25 میلیارد لیره درآمد عید قربان برای توریسم و بازار ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید