کاوش دستکندهای محله ترخوران تفرش در دستور کار قرار گرفت

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، در تفاهم نامه مشترک بین اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی و شهرداری تفرش، فاز اجرایی کاوش دستکندهای تاریخی محله ترخوران این شهر انجام می گیرد.

کاوش دستکندهای محله ترخوران تفرش در دستور کار قرار گرفت

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز شنبه 17 آذرماه 97 با اعلام این خبر گفت: محله ترخوران یکی از دو محله اصلی شهر تفرش، دارای دستکندهای بی نظیری است که برای روشن شدن ساختار، تاریخ و کیفیت های معماری شان باید کاوش های کارشناسی را تجربه کنند تا نه تنها از گزند زمانه در امان بمانند بلکه قسمت های تاریک تاریخی آنها نیز روشن شود.

ایزدی افزود: طبق اطلاعات اولیه، این دستکند ها متعلق به قرون متاخر اسلامی است و دارای دالان ها و اتاق های تو در توست که در صورت عدم کاوش، نگاهداری و اطلاع رسانی، بی نهایت در دست تخریب های ناآگاهانه قرار خواهند گرفت چراکه هر گودبرداری شهری، پروژه های عمرانی و سیستم های فاضلاب شهری می توانند یک خطر جدی برای این دستکندها محسوب شوند.

او خاطرنشان کرد: با توجه به دغدغه شهرداری و شورای اسلامی تفرش و همینطور اهمیت فوق العاده این دستکندها برای میراث فرهنگی استان مرکزی، تفاهم نامه همکاری مشترکی بیت این دو دستگاه به امضا رسید تا مرحله کاوش این آثار وارد فاز اجرایی شود.

منبع: میراث آریا

به "کاوش دستکندهای محله ترخوران تفرش در دستور کار قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش دستکندهای محله ترخوران تفرش در دستور کار قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید