کشف گنجینه ای ارزشمند در دریای مدیترانه

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، باستان شناسان ویرانه های چند کشتی را درحالی که مملو از آثار باستانی همچون ظروف چینی، کوزه، قوری قهوه و... بودند در دریاهای مدیترانه شرقی کشف کردند.

کشف گنجینه ای ارزشمند در دریای مدیترانه

در نتیجه این کاوش که با استفاده از ربات های پیشرفته صورت گرفت، در مجموع ویرانه های 12 کشتی که در عمق دو متری ازسطح دریای لوانتین قرار داشتند، کشف شد.

این کشتی ها در جهت تجاری ادویه و ابریشم یونان، روم و امپراتوری عثمانی از سال 300 پیش از میلاد به بعد قرار داشتند.

برخی از ویرانه های این کشتی ها که شامل عظیم ترین کشتی کشف شده در مدیترانه نیز می شود، در بستر دریای بین قبرس و لبنان جایی که به ندرت شاهد کشف ویرانه های کشتی هستیم، کشف شدند.

سین کینگزلی که یکی از باستان شناسان حاضر در پروژه معمای ویرانه های کشتی در گفت و گو با رادیو 4 بی بی سی خاطرنشان کرد: بهتر از این نمی شود. برای یک باستان شناس این اکتشاف معادل کشف یک سیاره جدید است. کشف چنین آثاری بسیار نادر است، اما زمانی که به آن ها دست پیدا می کنید با آثاری بسیار سالم روبرو می شوید.

یکی از این آثار کشف شده، ویرانه های یک کشتی تجاری عظیم الجثه عثمانی متعلق به قرن هفدهم است. این کشتی که گمان می رود در حوالی سال 1630 میلادی غرق شده باشد، از مقصد مصر به استانبول درحال حرکت بوده و گواهی بر آغاز جهانی شدن تجارت محسوب می شود.

منبع: گردشبان

به "کشف گنجینه ای ارزشمند در دریای مدیترانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گنجینه ای ارزشمند در دریای مدیترانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید