ایران به قدرت خود اعتماد و یقین دارد

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، حجت الله سلطانی سفیر ایران در ونزوئلا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین درخصوص ارسال نفتکش های ایرانی به ونزوئلا برای کمک های سوختی به این کشور و اهمیت آن به ویژه برای آمریکا گفت: اهمیت اول این اقدام، در پاسخ قاطعی است که مقابل دیدگان همه دنیا دادیم. منظورم در مورد ایران و ونزوئلا مقابل سیاست های یکجانبه ایالات متحده آمریکا است. آمریکا تلاش می کند، سیاست و اراده خود را بر دیگر کشورها تحمیل کند اما ایران و ونزوئلا آمده اند تا به نیابت از کشورهای دنیا بگویند نه. حق تعیین سرنوشت و حق تجارت آزاد و تردد آزاد برای همه کشورهای دنیا است ایران و ونزوئلا چه کردند جز اینکه نشان دادند که این حق وجود دارد و می توان از آن استفاده کرد. این عامل بسیار مهمی است. آمریکا دیگر نمی تواند بر کل دنیا سیطره داشته باشد و نمی تواند به دیگران امر و نهی کند. دولت های دارای حاکمیت هستند که تصمیم های خود را آزادانه اتخاذ می کنند که با چه کشورهایی کار کنند.

ایران به قدرت خود اعتماد و یقین دارد

وی در پاسخ به این پرسش که ارسال این نفتکش ها واقعاً اتفاقی دنیای بود. اما رسانه ها روی این نکته متمرکز شدند که ایران و ونزوئلا دارند آمریکا را به چالش می کشند. آیا به چالش کشیدن بود یا اعمال حقی قانونی، گفت: تا زمانی که آمریکا یکی از بزرگ ترین ناقضان قانون بین الملل و توافق های بین المللی در دنیا است، زمانی که شما به یکی از این مسئولیت ها و قوانین متعهد باشید، در حقیقت این کشور را در آنچه به نقض آن عادت کرده، به چالش کشیده اید. آنچه امروز رخ داده، این است که آمریکا مجبور شده به کمترین حد مسئولیتش امتثال امر کند و به توافق های بین المللی که امضا کرده، متعهد باشد. آمریکا به نقض توافق های بین المللی و عدم توجه به آنها و پاسخ ندادن به کسی، عادت کرده است. الان یاد گرفته که احترام بگذارد و این رفتار در حد خود چالشی برای آمریکا است.

وی درباره پیام های این اقدام و معنای آنها گفت: معنایش این است که کشورهای انقلاب و مردم آن، عملاً اعتماد بیشتری به توانمندی های درونی خود پیدا کرده اند. اکنون این کشورها بیش از گذشته از حقوق خود مطلع هستند و برای دفاع از آن آمادگی بیشتری برای مبارزه دارند. ایران و ونزوئلا حق خود را در این خصوص اعمال کردند و خیلی از کشورها الان آغاز کرده اند و حقوق خود را مطالبه می کنند بدون اینکه از آمریکا اجازه بگیرند حال آنکه دهه های گذشته شرایط به این منوال نبوده است. اکنون دنیا حقوق خود را مطالبه می کند و آمریکا هم باید تن بدهد و به حقوق دیگران احترام بگذارد.

سفیر ایران در کاراکاس درباره اینکه آیا شایعاتی که در شبکه های مجازی در رابطه با مسدود شدن راستا نفتکش های ایرانی گفته می شود، صحت دارد یا خیر گفت: کشتی ها در راستا خود هیچ مسئله ای نداشتند و کسی مزاحمشان نشد یا کسی سد راهشان نشد. آمریکایی ها هر آنچه بخواهند می توانند به زبان بیاورند اما دروغ هایشان حقیقت را تغییر نخواهد داد. حقیقت این است که کشتی های ایران الان عملاً به ساحل ونزوئلا رسیده اند. یعنی در آمریکای جنوبی. برای اولین بار. طبعاً ایران قبل از آغاز حرکت دریایی، تدابیر احتیاطی خود را اتخاذ کرده و هشدارهای رسمی را از طریق سازمان ملل به آمریکا داده بود. ایران تأکید کرده بود که آمریکا باید به تعهدات بین المللی از جمله حق تجارت آزاد و تردد آزادانه احترام بگذارد. لذا آمریکایی ها می توانند هر دروغ و هر خبر ساختگی که می خواهند منتشر کنند اما نمی توانند واقعیت را تغییر دهند.

وی با بیان این مطلب افزود: ممکن است گاهی برخی اقدامات غیرمنطقی یا تصمیم های نامعقول از جانب برخی سران آمریکا اتخاذ شود اما ایران هم قدرت خود را دارا است و به قدرت خود اعتماد و یقین دارد. ما الان تجربه مان بیش از گذشته است و مقابل دیدگان دنیایان ثابت کرده ایم که ایران در آنچه می گوید، با کسی شوخی ندارد. آنچه را می گوید، عمل می کند. الحمدالله آمریکا هم درس گرفته که باید به قوانین متعهد بماند؛ قوانینی که می گوید همه حقوق مساوی دارند. در چنین شرایطی است که همه در آرامش و آسایش و امنیت بیشتری هستند. این امر فقط دستاورد ایران و ونزوئلا نیست بلکه برای همه دنیا است. بر این اساس همه در امنیت بیشتری خواهند بود.

حجت الله سلطانی گفت: آنچه آمریکا درباره آمریکای لاتین گفته که حیاط خلوتش است، در چارچوب عقیده ای است که سال 1825 در پیش گرفت. دو قرن از آن زمان تقریباً گذشته است و دنیا کاملاً تغییر کرده. خیلی از کشورها تغییر کرده اند. من سوال را این طور می پرسم: چطور است که آمریکا نیروها و ناوهای هواپیمابر و ناوچه ها و شناورها و ارتش را به خلیج فارس و خاورمیانه و بسیاری از کشورهای دنیا ارسال می کند؟ نتیجه حضور نظامی آمریکا در این کشورها جز بدبختی، مرگ و خونریزی چه بوده است؟ آیا آمریکا حق دارد به دیگر قاره ها و مناطق دیگر برود اما کشورهای دیگر مثل ایران حق ندارند در چارچوب حق قانونی و توافقنامه های بین المللی تجارت کنند و به آمریکای لاتین بفرایند؟ جدای از اندازه و تعداد سکنه و قدرت هر کشوری، در قانون بین المللی، اصلی بسیار مهم به نام برابری در حاکمیت کشورها وجود دارد.

وی گفت: ایران هم بر اساس منافعش به قاره های دیگر می رود همچنانکه که کشورهای مختلف هم برای همین اهداف به نقاط دیگر دنیا می فرایند، تا فرصت های جدید بیابند. این حق همه است. باید به توافق های بین المللی متعهد ماند. این خوب است یا خیر؟ اگر خوب است حق همه است و اگر بد است باید برای همه ممنوع باشد. آمریکا نمی تواند بگوید که اجازه اجرای این قوانین را نمی دهد و زمانی که به سود خودش نباشد به آن عمل نکند. این رفتار غیرمنطقی است. دنیا چنین رفتاری را با قوانین و حقوق خود تحمل نمی کند. دنیا کلاً تغییر کرده. ببینید آمریکا با وجود کرونا در چه بدبختی گرفتار شده است. بدترین شرایط دنیا را در ارتباط با ویروس کرونا دارند. آمریکا قدرت اخلاقی ندارد که به دیگران امر و نهی کند. کشورها و ملت ها حق معین سرنوشت خود را دارند و به این شیوه آمریکا باید خود را سازگار کند و به دیگران در سطح بین الملل احترام بگذارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایران به قدرت خود اعتماد و یقین دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به قدرت خود اعتماد و یقین دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید