برگزاری مراسم رونمایی از لوح ثبت جهانی چوگان در فرح آباد، مونسان: چوگان ریشه در تاریخ و تمدن ایران دارد

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، مراسم رونمایی از لوح ثبت جهانی چوگان با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزیر ورزش و جوانان در باشگاه چوگان فرح آباد (قصر فیروزه) تهران آغاز شد.

برگزاری مراسم رونمایی از لوح ثبت جهانی چوگان در فرح آباد، مونسان: چوگان ریشه در تاریخ و تمدن ایران دارد

به گزارش خبرنگار وبلاگ دبیر فیزیک، در این مراسم که با اجرای زنده بازی چوگان، رژه چوگان سواران و شاهنامه خوانی همراه است، علاوه بر علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان تعدادی از معاون و مدیران سازمان میراث فرهنگی، معاونانی از وزارت ورزش و جوانان، مدیرانی از فدراسیون چوگان و فرماندهان و امرای ارتش، حضور دارند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیش از آغاز این مراسم در گفت و گو با وبلاگ دبیر فیزیک گفت: چوگان یک ورزش گروهی است و ریشه ای آیینی دارد.

او اضافه کرد: چوگان ریشه در تاریخ و تمدن ایران دارد و یکی از قدیمی ترین بازی های گروهی همراه با توپ است که خوشبختانه ثبت جهانی رسیده است.

او اضافه کرد: این ورزش آیینی به همراه پرونده کمانچه در آذرماه سال گذشته در در دوازدهمین اجلاس جهانی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموسِ بشری در کره جنوبی به ثبت جهانی رسیده است.

مونسان خاطر نشان کرد: خوشبختانه ما از تمام سهمیه هایمان در حوزه میراث ناملموس استفاده کرده ایم و همکاران ما در این خصوص تلاش خوبی را انجام می دهند و پرونده های خوبی را به ثبت جهانی رسانده ایم.

در این مراسم، بازی زنده چوگان بین دو تیم بیستون و نقش جهان اجرا شد و گوی آغاز این بازی از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی پرتاب شد.

منبع: میراث آریا

به "برگزاری مراسم رونمایی از لوح ثبت جهانی چوگان در فرح آباد، مونسان: چوگان ریشه در تاریخ و تمدن ایران دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری مراسم رونمایی از لوح ثبت جهانی چوگان در فرح آباد، مونسان: چوگان ریشه در تاریخ و تمدن ایران دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید