شبکه ملی اطلاعات تضمین کننده سلامت اطلاعات است

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات با حضور سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز دوشنبه 22 مهر در سالن شهید بهشتی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار گردید.

شبکه ملی اطلاعات تضمین کننده سلامت اطلاعات است

سعید رضا عاملی با اشاره به تاریخچه دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: این مسئله موضوعی بین المللی و منعکس نماینده احتیاج بشریت به دسترسی آزاد به اطلاعات است که در کشور ما در سال 1387 با تصویب قانون انتشار آزاد اطلاعات مورد توجه نهاده شده است.

وی ادامه داد: کمیته اجرایی برای اجرایی سازی سند دسترسی آزاد به اطلاعات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به مصوبه یونسکو برای برنامه اطلاعات برای همه گفت: در این مصوبه 5 اولویت ذکر شده که اولویت اول آن اطلاعات برای توسعه و اولویت دوم سواد اطلاعاتی است.

وی اضافه کرد: به نظر بنده بنیان دسترسی به اطلاعات توسعه دانش عمومی و گسترش سواد اطلاعاتی است.

عاملی گفت: حفاظت از اطلاعات اولویت سوم این مصوبه بوده است که اگر شبکه ملی اطلاعات در ایران شکل گرفت و در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید، به همین دلیل بوده است.

بعضی شبکه ملی اطلاعات را همان اینترنت ملی تلقی مینمایند

وی با اشاره به تعریف نادرست شبکه ملی اطلاعات با عنوان اینترنت ملی گفت: بعضی شبکه ملی اطلاعات را همان اینترنت ملی تلقی می­ نمایند حال آنکه برخلاف این تصور، شبکه ملی اطلاعات زیرساخت داده ­های ملی کشور محسوب می­ گردد که باید حفاظت گردد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: کشور دارای داده های ملی مثل داده ثبت احوال، شبکه بانکی، اطلاعات مرتبط با لایه سامانه موقعیت مکانی و صدها لایه اطلاعاتی و داده ای مهم دیگر است که بر بستر شبکه ملی اطلاعات بار گذاری می گردد، به عنوان مثال شهر تهران بیش از 130 لایه داده اطلاعاتی دارد که به عنوان داده های ملی باید از آن حفاظت و حراست به عمل آید، چنانکه تصرف نابه جا در این شبکه ملی می­تواند مسائل زیادی را برای کشور فراهم کند.

وی اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات تضمین نماینده سلامت اطلاعات و دسترسی دائمی به اطلاعات برای ملت ایران است که اهمیت بسیار زیادی دارد.

عاملی ادامه داد: اخلاق اطلاعاتی اولویت چهارم است که ذیل آن حفاظت از حقوق مؤلف مورد توجه نهاده شده است و در اولویت پنجم دسترسی آزاد به اطلاعات است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اولویت و اهمیت ارتقای دانش عمومی گفت: اتکای انگیزه ای دسترسی آزاد به اطلاعات، دانش عمومی است و دانش عمومی یعنی قرار دریافت در فضای رشد و تعالی فردی و اجتماعی.

وی اضافه کرد: این دانش شامل مجموعه اطلاعاتی می گردد که یک شهروند برای دسترسی به کیفیت رضایتمندی زندگی به آن احتیاج دارد و ارتقاء آن می تواند موجب تقویت شهروندی و تقویت چرخه مردم سالاری در جامعه گردد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به ویژگی های فراگیری در فضای مجازی گفت: در فضای مجازی، در معرض گذاردن اطلاعات مرتبط با مردم هدف است و فضای فراگیر مجازی، در پیوند با اینترنت همه چیزها و ماهیت غیرمرکزی در همه جا حاضر، محقق می گردد.

وی اضافه کرد: اینترنت، فضای دسترسی همگان را به صورت فراگیر فراهم میکند و بحث فراگیری (pervasiveness) بر اتصال دیوایسها (Devices) به همه پدیده ها تمرکز دارد که به دنبال آن هرچه دامنه اتصال دیوایس ها(Devices) به پدیده ها توسعه بیشتری پیدا کند، فراگیری نیز قلمرو بیشتری به دست می­آورد.

عاملی گفت: در موضوع اینترنت همه پدیده ها، بحث اتصال دیوایس ها (Devices) به اطلاعات، اشیاء و انسان هاست که در واقع به معنای اتصال همه چیزها و همه پدیده ­ها در مقیاس نانو-بایو است.

وی اضافه کرد: این اندازه اتصال به همه پدیده ها دامنه فراگیری از اطلاعات را فراهم می­کند که گستره وسیعی را به دنبال می­آورد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح این سؤال که پیوندهای فضای فراگیر مجازی و اطلاعات عمومی چیست؟ گفت: یکی از این پیوندها دامنه فراگیر اطلاعات عمومی به عرصه گسترده ای از پدیده های انسانی، ارتباطی و طبیعی است که در فضاهایی چون فضای معماری اینترنتی، بُعد خوشه بندی و داده های لایه بندی شده و یکپارچگی داده هی اینترنتی مورد توجه نهاده شده است.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از قابلیت های پیوند فضای فراگیر مجازی با اطلاعات عمومی تأمین دسترسی آزاد به اطلاعات و دانش است که از دو طریق تأمین می گردد و یکی به وسیله در دسترس قرار دادن دانش و اطلاعات و دیگری به وسیله تبدیل اطلاعات به داده و تبدیل داده به خدمات یا هوشمندسازی نظام مند علمی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: با وقوع انقلاب دیجیتال فشار بر این بود که مجموعه اطلاعات تبدیل به داده رقومی گردد و به دنبال آن موضوع تبدیل داده های رقومی به خدمات و سرویس مورد توجه نهاده شد که یکی از این خدمات قراردادن اطلاعات در دسترس افراد مختلف بوده است.

دسترسی آزاد به اطلاعات و دانش مستلزم تکمیل چرخه زیرساختی و دانشی است

وی اضافه کرد: دسترسی آزاد به اطلاعات و دانش مستلزم تکمیل چرخه زیرساختی و دانشی است که زیرساخت اجتماعی اطلاعات، زیرساخت فناوری اطلاعات، توجه به مالکیت ذی­نفعان، توسعه وب، محتوا و کاربر نهایی(پشتیبانی امنیتی، دستیاری و حفظ حریم خصوصی) را دنبال می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شبکه ملی اطلاعات تضمین کننده سلامت اطلاعات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه ملی اطلاعات تضمین کننده سلامت اطلاعات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید