موزه صلح تهران، جایی برای تقبیح جنگ

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، موزه صلح تهران موزه ای است متفاوت از تمام موزه هایی که تا به حال از آن بازدید نموده اید. در این موزه روایت جنگ و تاثیر آن بر زندگی بشر در طول تاریخ نقل می گردد. روایتی سهمگین و تکان دهنده. بازدید از موزه صلح تنها با تماشای ویترین ها و مطالعه زیر نویس ها لطفی ندارد، باید پای صحبت های راویان موزه نشست، راویانی که همه جانبازان جنگ هستند و قربانیان سلاح های کشتار جمعی. مردانی که تصویر جنگ را با هدف دیگری برای بازدیدنمایندگان ترسیم می نمایند، با هدف رسیدن به ضرورت وجود صلح در دنیا.

موزه صلح تهران، جایی برای تقبیح جنگ

از ورودی شمالی پارک شهر تهران که وارد این پارک قدیمی شوید، ساختمانی سمت چپ و درست کنار در ورودی واقع شده است که با معماری ساده ای که دارد شاید چندان توجه افراد را به خود جلب نکند. در این ساختمان اما جهانی عجیبی واقع شده است. جهانیی که در جهان جنگ افروزی ها از صلح می گوید. راوی موزه صلح تهران در خصوص هدفی که این موزه ها در سراسر جهان دنبال می نمایند، می گوید: موزه های صلح هدفشان اطلاع رسانی و مطلع کردن مردم از تبعات جنگ است و از همین منظر می خواهند آدم ها به صلح درونی برسند، چرا که صلح از درون تک تک انسان ها شروع می گردد.

در این موزه می توانید تاریخ جنگ افروزی بشر از زمان قابیل تا امروز را مرور کنید. ویترین های موزه نشانه هایی دارند از سلاح هایی که در جنگ هشت ساله ایران علیه نیروهای ایرانی استفاده شده و روایت قربانیان سلاح های شیمیایی در ایران توسط راوی موزه برای بازدیدنمایندگان نقل می گردد و سرنوشتی که هر کدام از این افراد داشتند. بمباران شیمیایی سردشت یکی از تلخ ترین فجایعی بود که در جریان جنگ هشت ساله رخ داد و قربانیان آن هنوز با تبعات آن فاجعه درگیرند. در بخش دیگر موزه فعالیت های بین المللی در زمینه صلح مرور می گردد و به احترام قربانیان کشورهایی که علیه آن ها از سلاح کشتار جمعی استفاده شده، پرچم هر کدام از آن ها در یکی از بخش های سالن اصلی موزه به نمایش در آمده است.

بعد از مرور تاریخ جنگ در زندگی بشر، وقت گفتن از صلح است، پیمان نامه ای در سرانجام بازدید توسط بازدیدنمایندگان با صدای بلند خوانده می گردد که در بخشی از آن آمده است: صلح چیزی فراتر از نبودن جنگ بین دولت هاست. صلح واقعی از درون قلب ما سرچشمه می گیرد.

برای بازدید از موزه صلح تهران، در ساعات اداری روزهای شنبه تا چهارشنبه می توانید به خیابان فیاض بخش، ضلع شمالی پارک شهر مراجعه کنید.

منبع: همگردی

به "موزه صلح تهران، جایی برای تقبیح جنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه صلح تهران، جایی برای تقبیح جنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید