گروگان گیری 500 هزاردلاری درفرودگاه

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، رئیس یک شرکت خصوصی در بازگشت از سفر خارجی نمی دانست در فرودگاه امام (ره) در دام گروگان گیران خواهد افتاد.

گروگان گیری 500 هزاردلاری درفرودگاه

به گزارش، کارمند این آقای مدیرعامل که با همدستی چهار دوستش به آدم ربایی اقدام نموده بود، در ازای آزادی وی 500 هزار دلار درخواست کرد.

رسیدگی به این پرونده از مهر سال 96 به دنبال شکایت رئیس یک شرکت خصوصی به نام سامان در دستور کار مأموران پلیس آگاهی نهاده شد.

در آنالیز های پلیسی معین شد چهار مرد جوان که خودشان را کارآگاه معرفی نموده بودند، رئیس شرکت را ربوده و در ازای آزادی او 500 هزار دلار پول خواسته بودند.

در جریان این آدم ربایی سامان با تیزهوشی و به بهانه پرداخت پول آن ها را به شرکت می کشاند و با اشاره، کارمندان را از ماجرا آگاه می نماید که آن ها نیز به پلیس اطلاع می دهند و ماجرای اخاذی لو می رود.

رئیس شرکت در تشریح شکایت اش به ماموران گفت: من صاحب یک شرکت خصوصی هستم و وضع مالی خوبی دارم. مدتی به سفر خارج از کشور رفته بودم، وقتی از سفر بازگشتم در فرودگاه امام (ره) چند مرد ناشناس راهم را بستند و خودشان را مامور پلیس آگاهی معرفی کردند.

وی اضافه کرد:آن ها گفتند به فرار مالیاتی و پول شویی متهم هستم و دستور جلب مرا دارند. سپس به زور مرا سوار یک ماشین کردند و در ازای آزادی من 500 هزار دلار پول خواستند. با این پیشنهاد فهمیدم در تله ماموران قلابی گرفتار شده ام. من به آن ها گفتم 500 هزار دلار ندارم و به همین دلیل حدود چهار ساعت مرا در خیابان های تهران گرداندند.

سامان گفت: من با آن ها صحبت کردم و گفتم چنین پولی ندارم تا این که موافقت کردند در ازای پرداخت 50 هزار دلار مرا آزاد نمایند. سپس گفتم این مبلغ در گاوصندوق شرکت است که برای برداشت آن باید با هم به شرکت برویم تا آن را از حسابداری تحویل بگیرم.

مرد گروگان گفت: وقتی به شرکت رفتیم به حسابداری دستور دادم مبلغ 50 هزار دلار بپردازد و با اشاره به کارمندانم فهماندم که در تله گرفتار شده ام. همان موقع آن ها پلیس را خبر کردند و چهار مأمور قلابی بازداشت شدند.

با این شکایت، پلیس به بازپرسی از متهمان پرداخت و معین شد نقشه اخاذی را یکی از کارمندان شرکت سامان به نام فرهاد کشیده است.

خیلی زود با اقدامات پلیسی، فرهاد نیز ردیابی و بازداشت شد. وی گفت:می دانستم رئیس شرکت روزانه گردش حساب چند میلیاردی دارد. به همین دلیل با همدستی چهار نفر از دوستانم تصمیم گرفتیم از او اخاذی کنیم. با اعتراف های فرهاد برای پنج متهم کیفرخواست صادر و پرونده آن ها برای رسیدگی به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

این گروگان گیران دیروز در حالی از خود دفاع کردند که پیشتر رضایت شاکی را گرفته و همگی با قرار وثیقه آزاد بودند.

وقتی فرهاد در صندلی ویژه ایستاد گفت: من کارمند شرکت بودم و از وضعیت مالی رئیس شرکت اطلاع داشتم. به همین دلیل از دوستانم یاری خواستم، اما قبل از این که پولی به دست ما برسد دستگیر شدیم. من اتهام آدم ربایی را هم قبول ندارم.

دیگر متهمان نیز جرم آدم ربایی را انکار کردند و گفتند که از اخاذی چیزی نصیب شان نشده است.

بنابر این گزارش، در سرانجام جلسه قضات وارد شور شدند تا رای صادر نمایند.

تشنگی ثروت برای بزهکاران اتفاقی

دکتر محمد علی نجفی توانا جرم شناس و استاد دانشگاه

اصولا هیچ انسانی مصون از خطا و جرم نیست و جرم از دیدگاه های مختلف دسته بندی و تعریف می گردد. بعضی انسان ها به دلیل کنجکاوی و بعضی دیگر به دلیل احتیاج مالی و فشار های مالی مرتکب جرم و بزه می شوند. به هر حال هر فردی در زندگی مسائلی دارد که بر اساس آن و برای برطرف مسائلش ممکن است دست به خطا بزند و در این راه بعضی افراد رویه سابق را ترک می نمایند و فقط یک بار خطاکار به شمار می روند در حالی که بعضی دیگر طعم جرم و کسب درآمد هنگفت را مزه می نمایند و در این راه بزهکاران خبره و حرفه ای می شوند. بعضی افراد که از مدیران سرمایه دار خود سرقت می نمایند یا مرتکب آدم ربایی و گروگان گیری می شوند، شاید شرایط مالی شان طوری بوده که فشار های حل نشده بر زندگی شان حاکم شده و تصور می نمایند اگر از مدیر سرمایه دار خود سرقت نمایند مالی از او کم نمی گردد و مسائل این افراد حل خواهد شد. در جامعه به دلیل شرایط سخت مالی و مالی دیده می گردد که بزهکاران اتفاقی به بزهکاران حرفه ای تبدیل می شوند و تغییر شکل می دهند. افرادی که با یک بار مرتکب شدن جرم به این عمل نادرست رو می آورند باید از نظر شخصیتی مورد آنالیز و تحلیل قرار گیرند. معمولا افرادی که با آدم ربایی، مرتکب سرقت از افراد آشنا یا مدیران خود می شوند یا احتیاج مالی شدید دارند یا تشنه ثروت هستند و بدون زحمت می خواهند یک شبه ثروتمند شوند. البته از نگاهی دیگر نیز می توان این مسئله را آنالیز کرد؛ بعضی مدیران حقوق کارمندان و کارگران خود را ضایع می نمایند و حق مسلم آن ها را به موقع پرداخت نمی نمایند که این گونه مسائل باعث می گردد با گروگان گیری حساب شان را خالی نمایند تا عقده ها و حقارت هایی را که به آن ها تحمیل شده است، جبران نمایند. بعضی ازاین افراد بدون نیت بد و به خاطر انتقام جویی دست به اخاذی یا حتی قتل می زنند و رسیدن به ثروت زیاد آن ها را وسوسه می نماید. در چنین پرونده هایی نوع جرم، شخصیت قربانی و شخصیت مجرم باید مورد تحلیل قرار گیرد، زیرا انگیزه برای جرم مهم ترین عامل است.

منبع:خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "گروگان گیری 500 هزاردلاری درفرودگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروگان گیری 500 هزاردلاری درفرودگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید