بیش از 1.2 میلیارد یورو ثبت سفارش برای واردات دارو

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، نهمین جلسه هیئت اجرایی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی با حضور وزیر بهداشت، برگزار گردید.

بیش از 1.2 میلیارد یورو ثبت سفارش برای واردات دارو

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک به نقل از خبرگزاری مهر، در این جلسه، ابتدا با حضور هیئت اجرایی، گزارش ارزی سازمان غذا و دارو شامل گزارش ارزی اداره کل دارو و مواد تحت کنترل و گزارش ارزی اداره کل تجهیزات پزشکی در ماه های ابتدایی سال 98 ارائه شد و جوانب موضوع مورد بحث و آنالیز اعضا نهاده شد.

در ادامه، آسیب شناسی فرآیند تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی، موضوع برقراری پیوند سامانه های سازمان غذا و دارو با وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک و همچنین، تعریف کدهای استاندارد مشترک بین این سامانه ها در جهت شفاف سازی هرچه بیشتر و کاهش زمینه های بروز تخلف مورد تاکید نهاده شد و مقرر شد، برطرف این آسیب با تعامل با دستگاه های اجرایی و نظارتی مربوطه در اولویت قرار گیرد.

در این نشست، همچنین بر همکاری نزدیک با نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور تاکید شد.

بر اساس گزارش های ارائه شده در این نشست، در ماه های ابتدایی سال 98 تاکنون بیش از یک میلیارد و 245 میلیون و 307 هزار یورو ثبت سفارش در حوزه دارو و مواد اولیه دارویی اجرا شده و گزارش ثبت سفارش ها بر حسب حوزه فرآورده های مختلف دارویی سال 98 حاکی از این است که بیش از 51 درصد ارزش ثبت سفارش ها متعلق به مواد اولیه و موثره دارویی و 41 درصد متعلق به زیر فرآورده ها یا محصولات نهایی دارویی است، 6 درصد از ثبت سفارش ها، ماده اولیه بسته بندی و ملحقات و دو درصد سهم زیر فرآورده های ملزومات دارویی گزارش شد.

در ادامه این نشست، بر لزوم استفاده از مشارکت و توان و ظرفیت های سندیکایی مختلف و سندیکای فراوری نمایندگان دارو و مواد اولیه دارویی و سایر سندیکاهای مرتبط با حوزه دارو در جهت نظارت بهتر و نافذتر ، کاهش هرگونه رانت و پرهیز از موازی کاری ها، تاکید شد.

در ادامه نشست هیئت اجرایی قرارگاه، آنالیز فهرست کمبودهای به روز رسانی شده دارویی انجام شد که در این زمینه برای برطرف کمبودها و پیشگیری از کمبودهای احتاقتصادی راهکارهای پیشنهادی اعضا مورد بحث و آنالیز قرارگرفته و موارد مصوب جهت اجرا به واحدهای مربوطه ابلاغ شد.

از جمله موضوعات دیگر مورد بحث در این زمینه، پیگیری هزینه های تحمیلی جابجایی و نقل و انتقال ارز به خصوص در اروپا و راهکارهای جبران یا حذف هزینه های اجتناب ناپذیر ناشی از آن مورد بحث و آنالیز نهاده شد و مقرر شد که موضوع از سوی بانک مرکزی مورد پیگیری قرار گیرد و همچنین، پیگیری و آنالیز مسیرهای موازی و ظرفیت های جدید در جابجایی اقتصادی و بانکی بین المللی از جمله مواردی بود که به تفکیک مورد بحث و آنالیز اعضا نهاده شد.

توجه و همکاری دولت، به ویژه بانک مرکزی در تخصیص ارز و تأمین ارز مورد احتیاج دارو و مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی در ماه های اخیر مورد تقدیر اعضا نهاده شد.

همچنین، مقرر شد تا تیم مشترکی از سوی قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی جهت ارزیابی مسائل تأمین صافی دیالیز فراوری داخل و پیشگیری از بروز کمبود در این حوزه در ماه های آینده، گزارش خود را ظرف هفته آینده به وزیر بهداشت و قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی ارائه نمایند.

گزارش عملکرد هیئت امنای ارزی انتها بخش این جلسه قرارگاه بود و آنچه در این میان جلب توجه می کرد، اقدام هیأت امنا در راستای عملیاتی شدن مصوبه قبلی قرارگاه مبنی بر تأمین ذخیره استراتژیک اقلام موضوع فعالیت هیأت امنا تا انتها بهار سال 99 بود که با توجه به تمهیدات اجرا شده، هیأت امنای ارزی عملاً این دپوی استراتژیک تا انتها خرداد 1399 فراهم آمده است.

در گزارش هیئت امنای ارزی در در راستای حمایت از رونق فراوری و فراوری داخلی ظرف ماه های اخیر بیش از 72 درصد خرید از فراورینمایندگان داخلی اجرا شده است.

لزوم تشکیل قرارگاه های استانی تأمین دارو و تجهیزات پزشکی موضوع دیگری بود که در این جلسه به بحث و آنالیز گذاشته شد و از سوی وزیر بهداشت به کلیه دانشگاه هایی که تاکنون قرارگاه های استانی آنها تشکیل نشده و یا تشکیل جلسه نداده است 48 ساعت برای تشکیل قرارگاه استانی فرصت داده شد و تاکید شد مسئولیت تأخیر یا عدم ارائه گزارش جلسات و مصوبات جلسه قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات استانی به سازمان غذا و دارو، با رؤسای دانشگاه های مربوطه خواهد بود.

انتها بخش این نشست، تاکید وزیر بهداشت بر اولویت تأمین داروی بیماران خاص و مسئولیت سازمان غذا و دارو در راه اندازی سامانه تحویل داروی بیماران خاص بود.

منبع: اقتصادنیوز

به "بیش از 1.2 میلیارد یورو ثبت سفارش برای واردات دارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 1.2 میلیارد یورو ثبت سفارش برای واردات دارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید