شهر یزد پایلوت احیای بناهای تاریخی متعلق به بخش خصوصی با کاربری فرهنگی

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک، مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی روز دوشنبه 2 مهرماه از بناهای تاریخی و فرهنگی استان یزد بازدید به عمل آورد.

شهر یزد پایلوت احیای بناهای تاریخی متعلق به بخش خصوصی با کاربری فرهنگی

به گزارش وبلاگ دبیر فیزیک به نقل از روابط عمومی صندوق احیا، پرهام جانفشان در اولین روز سفر به استان یزد که با همراهی مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد و خشایار نیکزادفر سرپرست مدیریت فنی و اجرایی و جمعی از مدیران میراث فرهنگی استان انجام شد، از نزدیک در جریان آخرین وضعیت بناهای تاریخی استان قرار گرفت.

در ابتدای این بازدیدها بناهای تاریخی خانه شادمان، خانه حیرانی، خانه کاشفی، خانه حسینیان، خانه حظیره ای که ازجمله بناهای تاریخی صندوق احیا بودند بررسی شد.

پرهام جانفشان در جریان این بازدیدها به ظرفیت های تاریخی فوق العاده بناهای تاریخی شهر یزد اشاره کرد و بر اینکه این بناها می توانند در کوتاه مدت پس از طی مراحل مرمت وارد چرخه بهره برداری شوند و در توسعه زیرساخت های گردشگری شهر یزد نقش بسازی را ایفا کنند، تأکید کرد.

مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در ادامه سفر به استان یزد با محسن صادقیان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد دیدار کرد و درباره همکاری های مشترک به منظور ارائه تسهیلات درزمینه احیای بناهای تاریخی و همچنین حل مسائل سرمایه گذاران در دستگاه اجرایی استان به بحث و گفت وگو پرداخت. در این دیدار همچنین مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تأکید بر اهمیت حضور سرمایه گذاران در شهر یزد و پتانسیل های توسعه زیرساخت های گردشگری بر حمایت های این اداره کل از سرمایه گذاران بخش خصوصی تأکید کرد.

در این جلسه که با حضور غلامعلی سفید رئیس شورای اسلامی شهر یزد، عامری رییس کمیسیون برنامه وبودجه و سید حسین آزادی رییس کمیسیون گردشگری شورا و سایر اعضا و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار گشت پرهام جانفشان با ارائه توضیحاتی از فعالیت های این صندوق در شهر یزد، سیاست های این صندوق را در موضوعاتی چون واگذاری ابنیه تاریخی و اقدامات فرهنگی و تاریخی را خاطرنشان کرد.

او همچنین با تأکید بر نقش رویدادهای فرهنگی در فرهنگ سازی حفظ و احیای ابنیه تاریخی پیشنهاد اعطای کاربری های فرهنگی همچون نگارخانه و کافه کتاب و... به عنوان شهر پایلوت احیای بناهای تاریخی متعلق به بخش خصوصی را به اعضای این شورا ارائه کرد.

غلامعلی سفید رئیس شورای اسلامی این شهرستان ضمن استقبال از پیشنهاد مدیرعامل صندوق احیا گفت: با توجه به ظرفیت های شهر جهانی یزد طی جلسات مشترکی با مدیرکل میراث فرهنگی استان و شهردار لیستی از ابنیه موجود در این شهر را برای برنامه ریزی های در آینده نزدیک به صندوق احیا ارسال خواهیم کرد.

در سرانجام روز اول این سفر مدیرعامل صندوق احیا و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از باغ جهانی پهلوان پور بازدید کردند و همچنین در نشستی با فرماندار مهریز استان یزد به اهمیت حفظ این میراث ارزشمند تأکید کردند

مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و هیئت همراه در مدت دو روز سفر به استان یزد قرار است از سایر بناهای تاریخی در شهرهای دیگر استان بازدید به عمل آورند.

منبع: میراث آریا

به "شهر یزد پایلوت احیای بناهای تاریخی متعلق به بخش خصوصی با کاربری فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر یزد پایلوت احیای بناهای تاریخی متعلق به بخش خصوصی با کاربری فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید